Zamknij

Wykończenie dachu przy pomocy podbitki – dlaczego warto zainwestować?

13:40, 31.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:47, 31.12.2021

Podbitka dachowa, zwana też podsufitką, to ważny element dekoracyjny budynków mieszkalnych, który przez wielu inwestorów jest odsuwany „na kiedyś” jako mniej ważny i niekonieczny. Czy słusznie? Wystarczy przyjrzeć się mijanym budynkom z bliska, by odkryć, że brak podbitki lub jej zły dobór potrafi zepsuć dobre wrażenie. Skoro tyle uwagi poświęcamy dopasowaniu kolorystycznemu wszystkich części dachu i ich estetycznym wykończeniom, to dlaczego niektórzy lekceważą wygląd spodniej części dachu, która obnaża się naszym oczom każdego dnia?

Podbitka dachowa – efektowne wykończenie dachu

Podbitka dachowa może być bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym, podkreślającym styl twojego domu. Może np. dopełnić futurystyczny design w domu o charakterze modernistycznym albo przy odpowiednim dobraniu stolarki okiennej i drzwiowej zmienić styl budynku, nadając mu nieco więcej cech nowoczesności lub wyważonej tradycji. Bogactwo kolorystyczne oraz sposób ułożenia podbitki (poziomo lub pionowo do ścian) w znaczny sposób kształtują indywidualny styl domu.

Podbitka dachowa maskuje wszelkie niedoskonałości konstrukcyjne czy wykonawcze okapu, jak np. nie zawsze idealnie wyglądające krokwie, wystające fragmenty membrany dachowej czy okablowanie. Jej rola ma również czysto użytkowy charakter, ponieważ podbitka efektywnie zapobiega zagnieżdżaniu się na spodzie okapu ptaków, owadów czy gryzoni, które mogą się dostać pod połać i wyrządzić spore szkody. Podbitka utrudnia im dojście i uformowanie gniazd. Dodatkowo, pozwala na bardziej przemyślaną aranżację punktów świetlnych, które efektownie podświetlą taras, elewację czy ogród. Wykonawcy dachów zwracają uwagę na fakt, że nie tylko optycznie zamyka połać dachu od spodu, ale stanowi dla niego dodatkowe ocieplenie i ochronę przed działaniem wiatru, śniegu czy deszczu.

Jaką podbitkę wybrać?

Podbitki spotykane na rynku zazwyczaj wykonane są z drewna, tworzywa sztucznego lub blachy. Cena drewna oraz wymóg jego regularnej konserwacji, a z drugiej strony tendencja plastiku do odkształcania się i odbarwiania sprawiają, że na popularności zyskuje blacha. Jeśli posiadasz dach wykonany z blachodachówki, to warto zainwestować właśnie w ten materiał.

Podbitka z blachodachówki trapezowej wykazuje lepszą sztywność niż podbitka z plastiku, jest bardziej odporna na starzenie i odbarwianie się pod wpływem promieniowania słonecznego. Daje duże możliwości stylistyczne, np. jak w przypadku powłoki imitującej drewno (np. efektowny złoty dąb lub orzech), oraz kolorystyczne nawiązując do palety najpopularniejszych kolorów dachów (od ceglanych czerwieni, poprzez brązy, po modną szarość lub antracyt). Warto pamiętać, że podbitka musi zapewniać wentylację okapu. Taką dodatkową funkcję pełni podbitka z blachy perforowanej, np. od firmy Blachy Pruszyński, której maleńkie otwory wystarczająco pozwalają na przepływ powietrza, jednocześnie nie przepuszczając nawet drobnych owadów.

Decyzję o montażu podbitki warto podjąć na wczesnym etapie budowy dachu i nie zostawiać jej „na kiedyś”. W ten sposób zyskasz nie tylko efektowne wykończenie zadaszenia tarasu, na którym lubisz spędzać czas z rodziną, ale również dodatkową ochronę dla dachu, który będzie cię chronił w nienagannej formie przez znacznie dłuższy czas.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%