Od substancji odurzających uzależnia się nie tylko nasze ciało, ale również psychika. Dla lekarzy leczenie uzależnienia od dopalaczy jest wyjątkowo trudne. Powodem jest fakt, iż często nie do końca wiemy, co dokładnie znajduje się w konkretnym produkcie. Jak leczyć uzależnienie od dopalaczy? Czy istnieje możliwość, aby całkowicie wyjść z uzależnienia?
Na początek skupmy się na leczeniu ciała osoby uzależnionej, a konkretnie na oczyszczaniu organizmu. Dopalacze działają podobnie, jak alkohol czy narkotyki. Nasz organizm przyzwyczaja się do nich niezwykle szybko - rozluźniają one mięśnie, pozwalają się odstresować czy odreagować stres. Dodatkowo, dzięki dopalaczom, nie odczuwamy dolegliwości bólowych. Konkretnie rzecz ujmując, dopalacze wcale nie leczą, a jedynie maskują ból. Niemniej jednak dla naszego organizmu jest to coś przyjemnego. Nic dziwnego, że krótko po odstawieniu dopalaczy nasz organizm zaczyna się buntować. Mogą pojawiać się bóle głowy, kołatania serca, bóle mięśni, wymioty czy biegunka. Z jednej strony nasze ciało oczyszcza się z trucizny, z drugiej zaś zaczynają dochodzić do głosu dolegliwości, które próbowaliśmy maskować. Leczenie ciała polega przede wszystkim na podawaniu kroplówek, które nieco wspomogą regenerację organizmu. Nie istnieje jednak żaden cudowny lek, dzięki któremu moglibyśmy zniwelować dolegliwości wynikające z odstawienia dopalaczy. Pocieszający jest fakt, iż powinny one minąć po kilku dniach.
Od dopalaczy uzależnia się nie tylko nasze ciało, ale również psychika. Dlatego też każdemu choremu potrzebna jest profesjonalna psychoterapia. Na samym początku specjalista będzie chciał, aby uzależniony odbywał wizyty przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Na tym etapie musi on znaleźć źródło problemu, przez który uzależniony sięgnąć po dopalacze. Sama psychoterapia często trwa kilka miesięcy, a w razie potrzeby nawet i kilka lat. Jej efekty są stosunkowo dobre, jednak musi ją prowadzić prawdziwy profesjonalista. Psychoterapeuta często pracuje we współpracy z psychiatrą. Ten bowiem może przepisać choremu leki, które ułatwią mu wychodzenie z choroby. Odstawienie dopalaczy może wiązać się z wystąpieniem innego rodzaju chorób natury psychicznej, na przykład depresji. Co więcej, dzięki lekom choremu będzie łatwiej całkowicie odstawić dopalacze. Psychoterapię powinniśmy prowadzić do samego końca, czyli do momentu, w którym specjalista stwierdzi, że chory został wyleczony. Często bowiem uzależnieni od dopalaczy przerywają terapię sądząc, że ich stan zdrowia uległ poprawie. Nie oznacza to jednak, że są oni całkowicie zdrowi.
Specjaliści radzą, aby uzależniony od dopalaczy uczęszczał nie tylko na terapię indywidualną, ale również grupową. Faktem jest bowiem, iż terapia grupowa przynosi mu dodatkowe korzyści. Dzięki niej może on poznać podobnych ludzi, ich historie, a także podzielić się własnym doświadczeniem. Chory ma za zadanie przede wszystkim uświadomić sobie, że uzależnienie jest prawdziwym problemem. Z drugiej jednak strony powinien on wiedzieć, że nie jest z nim sam, a podobne do niego osoby również popadają w nałogi. Podczas terapii grupowej chory otrzymuje również różnego rodzaju zadania, które może wykonać samodzielnie w domu lub podczas zajęć, w parach. Pozostaje pytanie, która terapia - indywidualna czy grupowa - jest ważniejsza? Generalnie są to rodzaje terapii, które uzupełniają się nawzajem. Specjaliści radzą jednak, aby zawsze uczęszczać na terapię indywidualną. Terapia grupowa może być jej doskonałym uzupełnieniem.
Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy uzależnienie od dopalaczy można całkowicie wyleczyć? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Spójrzmy na tę kwestię z punktu widzenia uzależnienia alkoholowego. Z jednej strony alkoholik może latami nie zaglądać do kieliszka. Z drugiej strony powszechnie wiadomo, że to właśnie alkoholicy częściej popadają w nałóg, a właściwie do niego wracają. Jeśli raz wejdzie się w uzależnienie, to całkowite wyleczenie się z niego jest praktycznie niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że chory nie może żyć normalnie. Wręcz przeciwnie - może, a nawet powinien. Psychoterapia ma na celu przygotowanie go do powrotu do rzeczywistego życia. Powrót ten nie jest prosty, bowiem bez substancji wspomagających życie często wydaje się być niezwykle skomplikowane. Dużą rolę w przygotowaniu pacjenta do normalnego życia odgrywa również terapia grupowa, dlatego nie należy o niej zapominać. Najbardziej problematyczne wydaje się być odstawienie leków, które nie równa się całkowitemu wyleczeniu pacjenta. Niektórzy uważają bowiem, że jeśli chory nie przyjmuje leków, to już jest zdrowy. Tymczasem uzależniony nie może do końca życia wspomagać się lekami, które przepisuje lekarz psychiatra. Problem wychodzenia z nałogu jest więc bardzo skomplikowany. Samodzielna walka z dopalaczami jest niemalże niemożliwa, dlatego od razu lepiej jest zaufać profesjonalistom. Bez tego trudno będzie osobie uzależnionej zacząć normalne życie.