Zamknij

Jak wygląda procedura usuwania kamienia nazębnego?

15:15, 23.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:27, 28.12.2021

Stomatolodzy radzą, aby usuwać kamień nazębny przynajmniej raz na pół roku. Osoby, które mają skłonność do osadzania się płytki nazębnej, powinny to robić raz na kwartał. Jak dokładnie wygląda procedura usuwania kamienia nazębnego? Czy zawsze jest ona taka sama?

Tylko u stomatologa!

Na początek powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że kamień nazębny http://stomo.pl możemy usunąć tylko i wyłącznie w gabinecie dentystycznym. W internecie pojawiają się informacje, z których wynika, że kamień możemy usuwać samodzielnie, w domu. Samozwańczy specjaliści proponują nam, abyśmy w tym celu przygotowali różnorodne mikstury, oparte na przykład na proszku do pieczenia. Nie powinniśmy jednak tego robić, ponieważ możemy sobie tylko zaszkodzić. Kamień nazębny znajduje się, jak sama nazwa wskazuje, na zębie, lecz nie tylko tam. Może on również gromadzić się w przestrzeniach między zębowych, szczególnie w przypadku osób z wadami zgryzu. Co więcej, kamień nazębny może być również zlokalizowany pod dziąsłami. Są to obszary, do których z pewnością nie dotrzemy we własnym zakresie. Możemy natomiast zrobić krzywdę naszym zębom, a w takim przypadku wizyta u stomatologa nas nie ominie.

Jak dentysta usuwa kamień nazębny?

Wiemy już, że kamienia nazębnego nie pozbędziemy się samodzielnie. Dentysta natomiast może usunąć kamień nazębny na kilka sposobów. Najpopularniejszą metodą jest skaling. Dentysta, za pomocą skalera, usuwa nagromadzoną zmineralizowaną płytkę, która pod wpływem ultradźwięków zaczyna odpadać. Sam zabieg nie jest bolesny, lecz może być dosyć nieprzyjemny. Osoby, które są szczególnie wrażliwe na ból, mogą poprosić o znieczulenie. Najczęściej jednak jego podanie nie jest konieczne. Jak długo trwa usuwanie kamienia ultradźwiękami? Wszystko zależy od ilości nagromadzonego kamienia nazębnego. Najczęściej nie dłużej, niż pół godziny. Jeśli jednak zabieg połączymy z innymi, takimi jak piaskowanie czy fluoryzacja, to możemy w gabinecie spędzić nawet godzinę. Inną metodą na usuwanie kamienia nazębnego jest metoda mechaniczna. Dentyści stosowali ją, gdy nie mieli jeszcze dostępu do profesjonalnego skalera. Wymaga ona użycia narzędzi dentystycznych, takich jak frezy czy dłuta. Dziś jednak jest to najrzadziej spotykany sposób usuwania kamienia. Dlaczego? Ponieważ wymaga on sporych nakładów pracy, a co więcej, jest niezwykle czasochłonny. Dentysta musi przy tym działać bardzo precyzyjnie, tak aby nie uszkodzić dziąseł pacjenta. Kamień nazębny możemy usuwać również laserowo bądź chemicznie, za pomocą 30% perhydrolu, który go rozpuszcza. Niemniej jednak w ofercie zdecydowanej większości gabinetów dentystycznych znajdziemy jedynie skaling. Wszystko dlatego, że zabieg ten może wykonać nie tylko stomatolog, ale również doświadczona higienistka stomatologiczna. To zadanie przypada często właśnie jej, zwłaszcza wtedy, gdy nie trzeba usuwać zbyt dużych złogów kamienia.

Metoda usuwania kamienia, a stan zdrowia pacjenta

Usuwanie kamienia jest zabiegiem nieinwazyjnym. Oznacza to, że aby go przeprowadzić, nie musimy wcześniej wykonywać żadnych dodatkowych badań, na przykład krwi. Niemniej jednak stomatolog, przed wykonaniem zabiegu, zapyta nas o ogólny stan zdrowia. Co do zasady, nie ma wielu przeciwwskazań do usuwania kamienia nazębnego. Wręcz przeciwnie, bowiem takowych jest bardzo niewiele. Część dentystów uważa, że skaling nie powinien być wykonywany u kobiet w ciąży. Okazuje się jednak, że nie jest to prawdą, ponieważ ultradźwięku nie mają wpływu na rozwijający się płód. Kamień nazębny https://www.sitart.com.pl/prywatne-leczenie-stomatologiczne/ u ciężarnych możemy więc usuwać niemal każdą metodą. Inaczej jest w przypadku osób, które cierpią na niektóre choroby oczu oraz serca. W takich sytuacjach dentysta nie może odkamieniać zębów za pomocą skalingu. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają wszczepiony rozrusznik serca. Niemniej jednak nie oznacza to, że stomatolog nie może ściągać im kamienia nazębna. Tyle tylko, że musi to zrobić metodą chemiczną bądź laserową. Może również sięgnąć po narzędzia manualne, jednak zrobi to w ostateczności.

Profilaktyka czy leczenie?

Usuwanie kamienia nazębnego zaliczamy do zabiegów stomatologii profilaktycznej. Jest on nieinwazyjny, a dodatkowo, w większości przypadków, bezbolesny. Niemniej jednak często okazuje się, że lekarz podczas zdejmowania kamienia odkryje kolejne ubytki próchnicze. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ kamień, zwłaszcza nagromadzony w dużej ilości, może przysłaniać zmiany. Często próchnica nie jest pod nim dobrze widoczna - stomatolog nie jest bowiem w stanie przebić wzroku przez twarde złogi. Bez względu na to, jaką metodę usuwania kamienia wybierzemy, może okazać się, że będziemy musieli podjąć w gabinecie dodatkowe leczenie. Niemniej jednak kamień nazębny powinniśmy usuwać regularnie. Wszystko dlatego, że gromadzą się nim groźne dla naszych dziąseł bakterie i patogeny. Nie zdejmowanie kamienia może prowadzić do paradontozy, która jest poważną chorobą przyzębia. Powinniśmy więc zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się kamienia, niż leczyć ewentualne skutki zaniedbań.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%