Zamknij
REKLAMA

Wełna merino - czy nadaje się na lato?

15:11, 23.12.2021 | materiały partnera

Słowo wełna u wielu osób wywołuje dosyć jednoznaczne skojarzenie, a mianowicie miękkiego, ciepłego swetra. Rzecz jasna, tego rodzaju odzież nosimy zimą, i to jedynie w czasie mrozów. Czym innym jest jednak wełna merino, choć odzież z niej wykonana również polecana jest na chłodniejsze dni. Czy możemy nosić ją także latem? Jeśli tak, to w jaki sposób odpowiednio ją dobierać?

Właściwości wełny merino

Na początku skupmy się na właściwościach wełny merino, dzięki czemu łatwiej będzie nam odpowiedzieć na pytanie, czy można ją nosić również latem. Otóż wełna merino http://merinodzieciaki.pl ma różną gramaturę. Zaczyna się ona od 120 g/m2, a kończy nawet na 250 g/m2. Im wyższa gramatura, tym więcej ciepła daje poszczególny rodzaj wełny merino. Zauważmy, że najcieńsze tkaniny, których gramatura oscyluje w okolicy 150 g/m2, doskonale nadają się do wyprodukowania odzieży, która strukturą przypomina bawełnianą koszulkę. Sama bawełna jest niezwykle przewiewna, a dodatkowo stosunkowo cienka. Wełna merino o jeszcze niższej gramaturze doskonale nadaje się na lato, ponieważ ubrania wykonane z niej są niesamowicie przewiewne. Inną właściwością wełny merino jest "odciąganie" od skóry wilgoci. Jest to niezmiernie istotne w przypadku osób, które dużo się pocą. Nie jest tajemnicą, że zapach potu jest stosunkowo nieprzyjemny, dlatego osoby borykające się z tym problemem przebierają się latem nawet kilka razy dziennie. Co więcej, parująca wilgoć może zabierać nam ciepło, przez co wełna merino chroni latem przed przegrzaniem skóry. Jest to bardzo ważne szczególnie w czasie większych upałów, gdy istnieje duże ryzyko poparzenia skóry, i to nie tylko słonecznego. Co ciekawe, wełna merino w pewien sposób chroni również nasze ciało przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Oczywiście nie zwalnia nas to z obowiązku aplikowania na skórę kremów z filtrem, najlepiej z wysokim faktorem. Niemniej jednak taka dodatkowa ochrona może okazać się naprawdę cenna, szczególnie dla osób, które nie lubią kontaktu ze słońcem.

Wełna merino na lato

Wełna merino https://www.degress.pl/gdzie-kupic-ubrania-dla-dzieci/ doskonale sprawdza się w czasie letnich upałów. Miejmy jednak na uwadze, aby wybierać jedynie odzież wykonaną z wełny o niskiej gramaturze. Gdy postawimy na wysoką gramaturę, z pewnością będzie nam w ubraniach gorąco. Niemniej jednak odpowiednio dobrane zapewnią nam poczucie komfortu termicznego, o który tak trudno w porze letniej. Dla kogo dedykowana jest odzież wykonana z wełny merino? W rzeczywistości może nosić ją każdy - kobiety, mężczyźni, czy też dzieci. Coraz więcej sklepów decyduje się wprowadzić ją do swojej oferty właśnie w porze wiosennej oraz letniej. Nie zrażajmy się, gdy na metce widzimy słowo wełna, której towarzyszy dodatkowe słówko merino. Wręcz przeciwnie - tego rodzaju produkty naprawdę warto wybierać. Eksperci twierdzą, że jest to jeden z najlepszych materiałów na lato. Wynika to przede wszystkim z jego właściwości, które sprawdzają się nie tylko podczas mrozów, ale i upałów.

Utrzymanie ubrań z wełny merino

Latem utrzymanie ubrań jest stosunkowo proste - wystarczy tylko wyprać je, wywiesić na słońcu i po kilku godzinach pranie jest całkowicie suche. Tymczasem okazuje się, że utrzymanie w czystości ubrań z wełny merino jest jeszcze prostsze. Oczywiście, możemy wyprać je w pralce z użyciem dodatkowych detergentów. Ubrania nie powinny się skurczyć ani zmechacić, jednak pamiętajmy, aby przygotowując pranie, stosować się do zaleceń producenta. Znajdziemy je przede wszystkim na metkach ubrań. Odzież z wełny merino to doskonale rozwiązanie także dla osób, które nie mają możliwości prania swojej odzieży. Ma to miejsce na przykład podczas wakacyjnego wyjazdu czy długich wspinaczek górskich. Latem większość z nas nie nosi tych samych ubrań przez 2 dni, z oczywistych względów. Niemniej jednak nie zawsze możemy zabrać ze sobą całą walizkę odzieży na zmianę. Wtedy też powinniśmy sięgnąć po ubrania wykonane z wełny merino. Dlaczego? Ponieważ w praktyce wcale nie trzeba ich prać. Wystarczy tylko odpowiednio przewietrzyć ubrania, aby znów były one świeże. Oczywiście, nie będą miały zapachu ulubionego płynu do płukania, jednak z pewnością będziemy je mogli ponownie założyć. Dla niektórych może brzmieć to trochę niehigienicznie, bowiem przyzwyczailiśmy się do tego, że po pierzemy ubrania po każdym użyciu. Tymczasem w niektórych sytuacjach zwyczajnie nie jest to możliwe. Lepiej sięgnąć wtedy po ubrania z wełny merino, które może w prosty sposób odświeżyć. Po powrocie do domu powinniśmy je wyprać, lecz nawet wywietrzone ubrania możemy nosić przez kilka dni. Utrzymanie ubrań z wełny merino jest o wiele łatwiejsze, niż utrzymanie odzieży wykonanej z tradycyjnej wełny. Tutaj ponownie - nie możemy mylić właściwości tych dwóch materiałów. Jeśli więc planujemy zakup odzieży na lato, zdecydujmy się na taką, która wykonana będzie z wełny merino. Choć produkty te są nieco droższe, to z pewnością ich noszenie sprawi, że poczujemy się komfortowo. Co więcej, ubrania, ze względu na swoje właściwości, będą w stanie posłużyć nam przez wiele lat.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%