Zamknij
REKLAMA

Nadruki na koszulki. Jakiej techniki użyć?

15:08, 23.12.2021 | materiały partnera

Na co dzień chętnie nosimy koszulki, które posiadają jakiś ciekawy nadruk. Co więcej, sami możemy zaprojektować dla siebie koszulki i zlecić profesjonalnej firmie wykonanie na niej grafiki. Problem pojawia się jedynie w kontekście wyboru metody nadruku. Jakie są obecnie dostępne i którą warto wybrać?

Sitrodruk

Zacznijmy od najstarszej metody zdobienia koszulek, jaką jest sitodruk. Jest to również najprostszy sposób nałożenia koloru na materiał. Aby wykonać nadruk metodą sitodruku, będziemy musieli przygotować odpowiednie matryce. To zaś powoduje, że sitodruk staje się opłacalny wyłącznie w przypadku dużych nakładów produkcyjnych. Specjaliści radzą, aby metodą sitodruku zdobić koszulki w ilości minimum 50 sztuk. Zaletą sitodruku jest wodoodporność nadruków oraz ich duża trwałość. Są one również odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Niemniej jednak sitodruk możemy wykorzystać, gdy chcemy stworzyć grafikę, która będzie zawierać nie więcej, niż 6 kolorów. Dodatkowo miejmy na uwadze, że metodą sitodruku nie uzyskamy efektu gradacji barw.

Metoda sublimacji

Innym sposobem zdobienia koszulek jest sublimacja. Polega ona na wykonaniu grafiki (na specjalnym papierze) farbami sublimacyjnymi. Następnie nadruk przenosimy termicznie na tkaninę. Dzięki sublimacji możemy uzyskać piękne, kolorowe grafiki na białym tle bądź czarne na kolorowym tle. Metodę sublimacji powinniśmy zastosować zawsze, gdy zależy nam na jak najwyższej jakości nadruku. Faktem jest bowiem, iż żadna inna metoda nie zapewnia tak dużej trwałości, jak właśnie sublimacja. Najczęściej decydują się na nią drużyny piłkarskie, które chcą wykonać nadruki na poliestrowych koszulkach. Metoda sublimacji cieszy się też dużą popularnością wśród przedsiębiorców, którzy przygotowują koszulki dla swoich pracowników czy kontrahentów. Sublimacja pozwala bowiem na personalizację koszulek. Co więcej, możemy z niej skorzystać nawet przy niskich nakładach produkcyjnych, bowiem jest wtedy opłacalna cenowo.

Technologia druku bezpośredniego DTG

Technologia nadruku bezpośredniego DTG bywa nazywana metodą dla wymagających. Dlaczego? Otóż dzięki niej możemy uzyskać nie tylko głębię barw, ale również zastosować ciekawą gradację czy przejścia tonalne. Jest to bardzo istotny element szczególnie w przypadku trudnych do opracowania grafik. Nadruk cyfrowy DTG polega na naniesieniu wzoru w postaci grafiki rastrowej na tekstylia. Nadruk bezpośredni wykorzystujemy głównie w przypadku materiału, jakim jest bawełna. Faktem jest bowiem, że to właśnie na niej utrzymuje się najlepiej. Bawełna dobrze wchłania farbę, co pozwala wydobyć głębię koloru. Co więcej, nadruki https://www.gran-bruk.pl/pl/dlaczego-warto-postawic-na-koszulki-z-wlasnym-nadrukiem/ cechują się duża oddychalnością. Kiedy możemy pomyśleć o zastosowaniu technologii nadruku bezpośredniego? Przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na personalizacji koszulek. Metoda ta sprawdza się głównie w przypadku zamówień o stosunkowo niskich nakładach, do 100 sztuk. Jej zaletą jest, iż nie wymaga ona przygotowywania matryc.

Nadruki w technologii flock i flex

Ostatnią popularną metodą tworzenia grafiki na koszulkach są nadruki http://efanshop.eu w technologii flock i flex. Flex polega na wycięciu za pomocą plotera wzoru z pokrytej klejem folii, następnie wybraniu elementów które nie powinny się znaleźć na koszulce oraz przeniesieniu jej na materiał przy pomocy prasy transferowej. Technologia flex sprawdza się w przypadku, gdy chcemy wykonać grafikę z jednego bądź dwóch kolorów. Nadruki są niezwykle trwałe, jednak nie powinniśmy ich prasować, gdyż nie są odporne na działanie tak wysokich temperatur. Zastosowanie technologii flex nie wymaga większych przygotowań, dlatego też opłacalna jest ona nawet przy niskich nakładach. Dodatkowo za jej pomocą możemy personalizować odzież. W wyborze kolorów ogranicza nas jednak dostępność folii, dlatego ta metoda nie sprawdza się w przypadku bardzo wymyślnych, pod względem kolorystycznym, grafik. Tymczasem technologia flock pomaga nam uzyskać na koszulce efekt zamszowego nadruku. Wycięty wzór wgrzewamy w tkaninę za pomocą prasy transferowej. Metodę flock możemy zastosować na każdym rodzaju tkaniny, jednak zwykle sięgamy po nią, gdy chcemy przygotować grafikę w jednym kolorze.

Jaką metodę nadruku wybrać?

Obecnie mamy do wyboru kilka metod ozdabiania koszulek, niemniej jednak wybór właściwej powinien być dokonany po przeanalizowaniu grafiki, jaką chcemy nanieść na tkaninę. Nie wszystkie technologie możemy wykorzystać w przypadku bardziej wymyślnych grafik, zaś o wiele większy wybór mamy, gdy decydujemy się na delikatnie zdobienie. Istotny jest również nakład - przy niskich nakładach niektóre metodą są po prostu nieopłacalne. Co natomiast z trwałością? Stosując powyższe techniki, otrzymamy stosunkowo trwałą grafikę na koszulce. Ważne, aby skorzystać przy tym z usług firmy, która specjalizuje się w zdobieniu koszulek. Dzięki temu mamy pewność, że używają one materiałów najwyższej jakości, które zapewniają nadrukom trwałość. Składając zamówienie, pracownik pomoże nam dobrać metodę, jaką na koszulkę zostanie naniesiony nadruk.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%