Zamknij

Sok jabłkowy z wyciskarki na zimę

15:11, 28.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:11, 28.10.2021

Jabłka są wartościowymi i łatwo dostępnymi w naszym kraju owocami. Są smaczne i stanowią wdzięczny materiał na sok. Teraz kiedy jabłek w sadach i sklepach jest tak dużo, jest dobra pora na to, by ich smak zamknąć w przetworach na zimę. Domowy sok jabłkowy na pewno zasmakuje wszystkim domownikom.

Aby cieszyć się smacznym i wartościowym sokiem, ważne jest to, po jaką odmianę jabłek sięgniemy, czy są zdrowe i bez śladów choroby. Ważna jest też sama metoda pozyskiwania soku. Najbardziej efektywne są wolnoobrotowe wyciskarki do soków, które wycisną sok do ostatniej kropli, zostawiając przy tym tylko suche odpady.

Jakie wartości odżywcze ma sok z jabłek?

Pomimo ogromnej dawki witamin, jakie są w jabłkach, czasem się ich nie docenia. W Anglii o jabłkach mówi się, że wystarczy jeść jedno dziennie, by wizyty u lekarza były niepotrzebne. Sporo w tym racji, bo jabłka mają niską kaloryczność i zawierają przy tym dużo wartości odżywczych. Wśród nich znajdziemy witaminy C, A i E, a także potas, błonnik i mnóstwo antyoksydantów. Poprzez regularne jedzenie jabłek możemy wspierać swój układ odpornościowy, oczyścić organizm z toksyn, zniwelować szkodliwe działanie wolnych rodników, a także normalizować glikemię, dbać o prawidłowy profil lipidowy krwi i wpłynąć na regulację gospodarki wodno-elektrolitowej. Jak widać, korzyści jest sporo, dlatego warto włączyć jabłka w codzienną dietę. Najłatwiej zrobimy to poprzez częste picie soku.

Jakie jabłka są najlepsze na sok?

Idąc na targ lub do sklepu, znajdziemy wiele odmian jabłek. Wszystkie one są smaczne, ale nie wszystkie nadają się na sok. Najlepiej koncentrujmy się na takich odmianach jako Jonagold, Gala, Champion i Golden Delicious. Wszystkie one są bardzo soczyste, więc pełniej je wykorzystamy. Ponadto wcale nie musimy skupiać się na dużych i atrakcyjnych owocach. Dobrze, a czasem i lepiej sprawdzą się te, które są robaczywe. Jest to dla nas sygnał, że jabłka nie były pryskane, więc w soku nie będzie szkodliwych związków. Do przetworów takie owoce sprawdzą się świetnie.

Przygotowanie soku z wyciskarki

Sok najszybciej uzyskamy, korzystając z wyciskarki wolnoobrotowej, więc skupmy się na tej właśnie metodzie. Zaczynamy od dokładnego umycia owoców i elementów wyciskarki. Następnie usuwamy z jabłek gniazda nasienne i robaczywe kawałki. Jabłka możemy, ale nie musimy obierać ze skórki, a następnie pokroić w kostkę, żeby owoce zmieściły się w otworze wyciskarki. Wystarczy włączyć urządzenie i po chwili mamy sok. Możemy go wypić na świeżo, ale warto przygotować trochę butelek, po które sięgniemy zimą.

Przed wlaniem soku do butelek odstawmy go na niecałą godzinę, po czym zbierzmy pianę, jaka zgromadzi się na powierzchni. Tak przygotowany sok wlewamy do wyparzonych butelek, zakręcamy i pasteryzujemy. W tym celu butelki ustawiamy w garnku wyłożonym kuchennym materiałowym ręcznikiem i wlewamy wodę, która ma sięgać ¾ wysokości butelek. W zależności od tego, po jakie sięgniemy owoce, sok będzie miał inny kolor i mętność.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%