Zamknij

Klasyczne wnętrza - harmonia i piękno

13:38, 24.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:38, 24.06.2021

Styl klasyczny jest koncepcją ponadczasową. Wnętrza urządzone w tym stylu są przyjazne i przytulne, stąd jest on wybierany przez wiele polskich rodzin. Sprawdzamy, co charakteryzuje styl klasyczny i jak urządzić wnętrza swojego mieszkania zgodnie z tą koncepcją.

Styl klasyczny, czyli czerpanie z historii

Styl klasyczny znany jest od wieków. Jego początków należy szukać w kulturze starożytnej Grecji i Rzymu. Właśnie ze sztuki starożytnej inspiracje czerpali artyści w całej Europie. Oficjalnie za miejsce narodzenia stylu klasycznego uważamy XVII-wieczną Francję, skąd szybko rozprzestrzenił się on na terenie całej Europy. Stał się on na tyle uniwersalny, że na ponad 200 lat był najpopularniejszą koncepcją w zakresie aranżacji wnętrz.

Co jednak istotne, styl klasyczny różnił się w zależności od kraju. Tak oto we Francji wnętrza były pełne przepychu, blasku i połysku. Jednak już w Anglii był to styl racjonalizmu i dyscypliny. Podobnie było w Rosji, gdzie wprawdzie nie brakowało bogactwa, ale klasyczne rosyjskie wnętrza charakteryzowały dostojność, harmonia i porządek.

Co charakteryzuje styl klasyczny?

Obecnie w konwencji klasycznej możemy urządzić wszystkie wnętrza bez wyjątku. Wprawdzie dużą popularnością cieszą się dziś wnętrza nowoczesne, ale i styl klasyczny nadal jest popularny wśród Polaków. Stąd zachęcamy, aby rozważyć urządzenie w tym stylu nabywanych nieruchomości na sprzedaż w Mińsku Mazowieckim, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i innych miastach Polski. Oczywiście, o ile ktoś docenia klasykę.

Styl klasyczny to przede wszystkim harmonia i prostota w połączeniu z umiarem i powagą. We wnętrzach klasycznych należy też pamiętać o zasadzie symetrii. W końcu wszystkie elementy takiego wnętrza są ze sobą ściśle powiązane. Uwagę w takich pomieszczeniach przykuwają również elementy architektoniczne. Należą do nich m.in. gzymsy, kolumny, obramowania drzwi i okien, marmurowe kominki, łuki czy elementy sztukaterii.

Kolorystyka i detale

Wnętrza klasyczne to także charakterystyczne kolory. Barwy w takich pomieszczeniach powinny być mocno stonowane (np. biel, szarości, beże, ciepłe brązy). To kolory, które doskonale komponują się z naturalnymi, zawsze solidnymi meblami, najczęściej wykonanymi z naturalnego drewna. Drewno jest też zalecane jako okładziny ścienne (m.in. orzech, mahoń, czereśnia, klon) w formie kasetonów i posadzek. Innym naturalnym materiałem, który może i powinien znaleźć się we wnętrzach klasycznych, jest kamień. Możemy wykorzystać go na ścianach, posadzkach, kominach czy w formie blatów i parapetów.

Jeśli to meble do klasycznego salonu, poza drewnianymi komodami powinniśmy zainwestować w solidne, skórzane wypoczynki. Przydadzą się też jedwabne dywany oraz mosiężne, miedziane i żeliwne elementy dekoracyjne (np. świeczniki). Kluczowe jest też oświetlenie. Lampy powinny nie tylko gwarantować niepowtarzalny klimat, a także zapewniać odpowiednią ilość światła.

Podsumowując, bez wątpienia domy i mieszkania, gdzie dominuje styl klasyczny, są przytulne oraz stonowane, z wyraźnymi kształtami geometrycznymi, szlachetnymi dekoracjami i trwałymi materiałami. Z pewnością są to wnętrza, w których większość z nas poczuje się dobrze.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%