Zamknij

Ile kosztuje OCP do 3,5t?

10:04, 22.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:32, 23.08.2021

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z ponoszeniem pewnego ryzyka. Jednocześnie może jednak wygenerować najwyższe zyski. W wielu sytuacjach występuje taka zależność tzn. potrzeba ponoszenia wysokiego ryzyka jest połączona z możliwością generowania bardzo wysokich zarobków. Jednocześnie istnieją mechanizmy, które stosunkowo niewielkim kosztem pozwalają na ograniczanie ryzyka. Wszystkie informacje, które wcześniej zostały przedstawione, mogą reprezentować firmę przewozową.

Stosowną ochronę w ramach tej profesji stanowi OCP. Jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, które stanowi zabezpieczenie przed częścią sytuacji, do których może dojść w trakcie dokonywania przewozu. Możliwości, które daje ta umowa, są znaczące i tym samym warto skorzystać z tego rozwiązania. Nie jest ono jednak obowiązkowe, więc decyzja znajduje się po stronie przewoźnika. W ramach tego artykułu rozpatrzymy aspekt finansowy w odniesieniu do konkretnego przypadku. Wcześniej przedstawimy jednak ogólne informacje o OCP.

OCP - czym jest i dlaczego jest tak istotne?

W praktyce dwa wcześniej przedstawione pytania są ze sobą mocno skorelowane. OCP stanowi ubezpieczenie, które może przyczynić się do wypłaty pieniędzy, gdy dojdzie do takich sytuacji jak kradzież, uszkodzenie towaru czy opóźnienia dostawy. Odnosi się to więc do wypadków, które rzeczywiście mogą zdarzyć się podczas dokonywania transportu. Ubezpieczenie przed takimi sytuacjami jest oczywistą kwestią i nie trzeba tłumaczyć, dlaczego jest to tak istotne. Nieco mniej oczywistą kwestią jest to, że odpowiednie ubezpieczenie może przyciągnąć lub zniechęcić potencjalnego klienta. Wynika to z tego, że OCP stanowi również pewną gwarancję wypłacalności i to pomimo dojścia do wypadków. Oznacza to również pośrednio zabezpieczenie z punktu widzenia klienta, który korzysta z usług przewoźnika. To kolejny aspekt, który powinien zwrócić uwagę właścicieli firm przewozowych właśnie w kierunku tego rozwiązania. Oprócz tego warto zauważyć, że koszty, które rozpoczynają się już od kilkuset złotych, są stosunkowo niskie w stosunku do bezpieczeństwa, które można poczuć wraz z zawarciem umowy o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej przewoźnika.

Koszty na przykładzie

Przeanalizujmy pewien przykład, żeby przedstawić przykładowe koszty związane z tą tematyką. W ten sposób łatwiej będzie zrozumieć temat i tym samym wiedzieć, za co rzeczywiście się płaci. Ile kosztuje OCP do 3,5 tony? Od razu warto zauważyć, że oznacza to samochód ciężarowy o stosunkowo niskiej wadze. Pierwszym determinującym czynnikiem jest to, czy umowa ma dotyczyć wyłącznie terenu jednego kraju, czy obejmować również pozostałe państwa. Ważnym elementem jest również suma gwarancyjna, czyli górna granica odpowiedzialności cywilnej danego podmiotu. Na potrzeby tej analizy załóżmy ją na stosunkowo niskim poziomie 200 tysięcy złotych. Ponadto zakładamy, że OCP dotyczy nowej działalności, a więc takiej, która nie ma historii ubezpieczeń. Oczywiście jeśli taka by istniała oraz dotyczyłaby długiej bezszkodowej jazdy, oferta byłaby nieco tańsza. Konieczne jest również przedstawienie, jakie towary są transportowane. Oprócz tego pojawia się ważny element w postaci klauzul. Te mogą znacząco zwiększyć zakres, który będzie obejmowany przez ubezpieczenie OCP http://fullpolisa.pl/. W ramach analizy konieczne jest również podanie zysków z tytułu przewozu.

Wyniki analizy

Ile kosztuje OCP do 3,5t? W praktyce najskuteczniej jest zawsze dokonywać analizy na własnych danych. W ramach powyżej przedstawionej symulacji jest to koszt od 1000 do 1500 zł w zależności od wyboru ubezpieczyciela. Pamiętajmy, że jest to pakiet podstawowy, który nie został wyposażony w dodatkowe klauzule. Najwygodniejszym sposobem dokonania takiej analizy jest wykorzystanie kalkulatorów, które znajdują się w internecie. Pozwalają one zorientować się w tematyce kosztów, co jest szczególnie istotne, jeśli w przyszłości będziemy po raz pierwszy organizować to ubezpieczenie. Wiemy już, ile kosztuje OCP w ramach jednego samochodu do 3,5 tony. Łatwo jednak zauważyć jak wiele zmiennych jest brane pod uwagę. To z kolei sprawia, że każdy przypadek jest nieco odmienny i trudno o dokonywanie porównań bez uwzględnienia okoliczności. Na szczęście sam proces wyboru OCP można znacząco sobie ułatwić. Przykładowo można skorzystać z oferty Fullpolisy, która jest multiagencją i tym samym zrzesza oferty różnych ubezpieczycieli. Różnice mogą być znaczące i dlatego jest to rozwiązanie warte rozpatrzenia.

Podsumowanie

Analizy odnośnie kosztów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawsze są mocno uproszczone, jeśli nie ma dostępu do konkretnych zasad. W ramach tego artykułu została przeprowadzona symulacja dla samochodu poniżej 3,5 tony. Dane nie muszą (i nie będą) odzwierciedlać sytuacji żadnego konkretnego przewoźnika. Z tego powodu tak istotne jest sprawdzenie kosztów w ramach swojego przypadku. Oprócz tego niezmiernie istotne jest przemyślenie klauzul, których wymagamy do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Ubezpieczenie OCP https://www.nectum.pl/ocp-przewoznika-czyli-jak-zapewnic-sobie-bezpieczenstwo-podczas-spedycji/ jest możliwością, z której szkoda nie skorzystać, ponieważ straty, które można ponieść z tego tytułu, mogą nawet wielokrotnie przekroczyć poniesione koszty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%