Zamknij

Koszty dodatkowe przy zakupie nieruchomości - na jakie opłaty się przygotować?

13:38, 16.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:38, 16.06.2021

Zakup nowego mieszkania lub innego rodzaju nieruchomości to nie tylko koszty związane z jego zakupem. Są też dodatkowe wydatki, o których lepiej wiedzieć przed samym zakupem. Może to być szczególnie uciążliwe dla osób, które związały się konkretną umową kredytową z bankiem i nie mają w zanadrzu odpowiednich kwot, aby spłacić inne zobowiązania, które to zobowiązania bezpośrednio wynikają z nabycia nieruchomości. Co więc warto wiedzieć w tym kontekście i na co należy się przygotować?

Opłaty notarialne

Zakup nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego zgodnie z polskim prawem. Nie ma w tej regule odstępstwa, więc jak łatwo się domyśleć będzie to wiązało się z kosztami. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości kwota opłat notarialnych nie może przekroczyć wyznaczonych w ustawie sum. Niezależnie więc od wyboru notariusza można mieć pewność tego, że nie zapłacimy więcej niż konkretne kwoty podane w specjalnych rozporządzeniach. Kwota opłat zależna jest od ceny zakupu mieszkania. Warto także wspomnieć o tym, że w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego konieczna jest opłata podatku od czynności cywilno-prawnych. Wynosi ona 2 proc. ceny zakupu.

Sprawdź ofertę condohoteli w Warszawie

Koszty biura nieruchomości

Jeśli nieruchomość jest nabywana z pomocą biura nieruchomości to należy przygotować się na pewne opłaty z tym związane. Zwykle jest to procentowa prowizja i może wynosić mniej niż 3 proc. Wiele osób uważa, że współpraca z biurem nieruchomości generuje dodatkowe, niepotrzebne koszty. Okazuje się jednak, że nie jest to tak duży koszt jak może się wydawać w skali całego zakupu, a zaletą tego rozwiązania jest po prostu oszczędność czasu i bezpieczeństwo transakcji podparte doświadczeniem pracowników biura nieruchomości.

Księga wieczysta

Przy zakupie nowego mieszkania lub lokalu bezpośrednio od dewelopera należy przygotować się na konieczność, założenia księgi wieczystej. Oprócz założenia księgi wieczystej będzie trzeba także zapłacić za wpis potwierdzający prawa własności do danej nieruchomości. Nie są to duże koszty i mogą zamknąć się w sumarycznej kwocie nie przekraczającej 300 złotych.

Koszty kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest dość często jedynym wyjściem w przypadku chęci nabycia nieruchomości. Warto sprawdzić dokładnie umowę z bankiem i poznać dokładniejsze informacje na temat procentowej wartości prowizji, którą będzie wymagać placówka bankowa. Należy uważać także na różnego rodzaju oferty kredytu hipotecznego, które sugerują bardzo niską lub zerową prowizję. Może to oznaczać, że opłata dla banku jest ukryta na przykład w kosztownym ubezpieczeniu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%