Zamknij
REKLAMA

Zmieniasz telewizor? Zwróć uwagę na Smart TV

08:36, 07.06.2021 | materiały partnera

Telewizory w technologii Smart TV szturmem wdarły się na salony. Okazało się, że można pogodzić oglądanie ulubionego serialu dostępnego na Netflixie z dużym ekranem telewizora i siedzeniem na kanapie. Jakie są zalety telewizorów Smart TV? Kiedy warto je kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli do tej pory oglądanie „Domu z Papieru” czy „Black mirror” kojarzyło nam się z kolejnymi godzinami spędzanymi przed komputerem, bólem kręgosłupa czy przegrzewaniem kolan od gorącego sprzętu, Smart TV pozwala cieszyć się oglądaniem ulubionych pozycji z popularnych platform streamingowych czy dowolnej strony internetowej tak, jak to dzieje przy oglądaniu telewizji. Smart TV obecnie staje się standardem na rynku telewizorów, a to tylko jeden z powodów, dla którego warto w niego zainwestować. Jakie są inne?

Czym jest technologia Smart TV?

Smart TV to najnowsza technologia stosowana w telewizorach umożliwiająca korzystanie za jego pomocą z Internetu. O ile tradycyjne telewizory pozwalają jedynie na oglądanie telewizji (czyli fachowo mówiąc – umożliwiają odbiór cyfrowego sygnału telewizyjnego), o tyle telewizory Smart TV dzięki możliwości łączenia się z Internetem mogą w niektórych funkcjach zastępować komputery i działać tak, jak przeglądarka internetowa w komputerze.

Sprawdź: czym różni się Smart TV od zwykłego telewizora?

Smart TV czyli dostęp do najpopularniejszych aplikacji

Po pierwsze najważniejszą zaletą telewizorów Smart TV jest fakt, że obsługują największe platformy streamingowe udostępniające video na żądanie, np. Netflix, HBO GO, Ipla, Player czy Amazon Prime. Netflix i HBO GO słyną z produkcji najlepszych seriali szybko zyskujących popularność na całym świecie. Z kolei Ipla i Player umożliwiają oglądanie powtórek ulubionych seriali i programów (np. w Playerze obejrzymy wszystkie produkcje TVN-u) czy oglądanie odcinków, które jeszcze nie miały premiery w TV.

Smart TV to dostęp także do innych aplikacji, np. muzycznych takich jak YouTube czy Spotify. Zamiast konkretnych płyt wolisz odpalić Spotify? Możesz to zrobić korzystając z telewizora Smart TV (należy pamiętać, że Spotify jest płatnym serwisem i aby mieć dostęp do jego zasobów, należy go subskrybować). Podczas imprezy chcesz pokazać znajomym ciekawy filmik na YouTube? Przy Smart TV nie trzeba skrzykiwać całego towarzystwa wokół niewielkiego laptopa, ale połączyć się z aplikacją YT za pomocą pilota od telewizora i obejrzeć interesujący film czy teledysk ulubionego wykonawcy na dużym ekranie telewizora. Nie trzeba przy tym, jak to było do tej pory, za każdym razem podchodzić do komputera by odpalić kolejny film, a jedynie wcisnąć odpowiedni przycisk na pilocie, tak jak przy przełączaniu kanałów w telewizorze.

Dostęp do przeglądarki internetowej

Smart TV umożliwia korzystanie z przeglądarki internetowej podobnie jak to się odbywa za pomocą komputera. Jeśli chcemy obejrzeć klasykę kina, której nie ma na Netflixie, ale jest np. na CDA czy innych stronach, możemy odpalić ją bezpośrednio na telewizorze. Podobnie jest z serwisami społecznościowymi takimi jak Facebook czy Instagram. Od czasu pandemii dużo wydarzeń kulturalnych zaczęło odbywać się online, a linki do wydarzeń znajdują się właśnie w tych serwisach. Smart TV umożliwia bezpośrednie wejście na interesującą nas stronę internetową za pomocą pilota od telewizora. Do tej pory wyświetlenie przeglądarki internetowej czy ulubionego serwisu społecznościowego na ekranie telewizora było możliwe jedynie przez podłączenie komputera do telewizora za pomocą kabla.

Ponadto Smart TV może być zsynchronizowany z urządzeniami mobilnymi, dzięki czemu z łatwością wyświetlimy na ekranie telewizora zdjęcia z naszego telefonu.

Jak działa Smart TV?

Smart TV działa na podobnej zasadzie jak smartfony – aby te mogły funkcjonować, potrzebują odpowiedniego systemu operacyjnego. Najczęściej spotykanym jest system Android (ten sam, który znany ze smartfonów). Na nim opierają się telewizory produkowane przez Sony, Philips, TCL i Sharp. Różni producenci telewizorów Smart TV produkują własne aplikacje. W telewizorach marki Samsung spotkamy się z aplikacją Smart Hub (Tizen), w Panasonicu mamy My Home Screen, a telewizory marki LG bazują na aplikacji WebOS Tv.

Ile kosztuje Smart TV?

Ceny telewizorów Smart TV są bardzo zróżnicowane. Na różnicę w cenie składa się wiele czynników: marka producenta, wielkość matrycy, rodzaj matrycy ze względu na podświetlenie ekranu (LED, OLED), rodzaj matrycy ze względu na rozdzielczość (Full HD, 4K Ultra HD, 8K Ultra HD). Najtańsze modele Smart TV kosztują ok. 1000 zł, natomiast te z najwyższej półki, wybierane jako część wyposażenia inteligentnych domów, to koszt nawet 30 tysięcy złotych. Nie musimy jednak wydawać fortuny na cieszenie się funkcją Smart V i dobrej jakości obrazem. Bardzo przyzwoity, dobrej jakości sprzęt dostaniemy już w okolicach 2000 zł, np. któreś z modeli proponowanych przez Neonet: https://www.neonet.pl/technologie/smart-tv.html. Jeśli interesuje cię nowy telewizji dobrej jakości, warto przyjrzeć się telewizorom Smart TV marki Philips. Dostaniemy je w bardzo korzystnej cenie (2 199 w sieci Neonet), zyskując bardzo korzystny stosunek ceny do jakości. To bardzo niska cena za telewizor o ponadprzeciętnej wielkości matrycy (58 cali) w standardzie 4K Ultra HD.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%