Zamknij

Formalności i obowiązki przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego

12:01, 20.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:02, 20.04.2021

Mieszkanie z rynku pierwotnego to świetny wybór dla osób, którym zależy na tym, żeby samemu zaaranżować wnętrze, bez konieczności demontażu starego gresu czy też paneli. Jak wygląda zakup takiej nieruchomości w praktyce? Jakie formalności i obowiązki wiążą się z zakupem mieszkania z rynku pierwotnego i co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie?

Wiele formalności wiąże się z kredytem

Za nowe mieszkanie w mazowieckim trzeba zapłacić przynajmniej 120 tys. złotych. W przypadku większych mieszkań może być to kilkaset tysięcy, a nawet powyżej miliona. Ponieważ ceny na rynku nieruchomości od dłuższego czasu idą w górę, coraz więcej osób przy zakupie posiłkuje się kredytem hipotecznym. Kwota takiego kredytu jest wysoka, dlatego też banki wymagają wielu formalności.

Decydując się na hipotekę, w pierwszej kolejności musimy zorientować się jaką mamy zdolność kredytową. To niezbędne do tego, żeby móc określić za ile możemy kupić mieszkanie. Jeśli zarabiamy niewiele, a do tego mamy na utrzymaniu dzieci, nasza zdolność kredytowa może być niska, co będzie oznaczać, że bank nie będzie chciał udzielić nam większego zobowiązania. Zupełnie inaczej będzie wyglądać sytuacja w przypadku kiedy zarabiamy dużo, a do tego mamy na utrzymaniu tylko siebie lub w domu pracuje także nasz współmałżonek.

Ponieważ to właśnie z kredytem wiąże się najwięcej formalności, warto znaleźć osobę, która przeprowadzi nas przez proces pozyskania środków, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Mowa o doradcy kredytowym. Ponieważ usługi doradztwa kredytowego są darmowe (doradcom płacą banki), rozwiązanie to jest bardzo korzystne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że doradca pomoże nie tylko wypełnić wszystkie wnioski, ale także wybrać bank, który udzieli kredytu na preferencyjnych warunkach.

Przy zakupie za gotówkę formalności jest mniej

Wiele osób decyduje się na nowe mieszkanie w mazowieckim z rynku pierwotnego. Tak jak już wspomnieliśmy na wstępie, przy zakupie nieruchomości od dewelopera można zaaranżować wnętrze tak, jak będzie nam to odpowiadać, bez konieczności demontażu podłóg czy innych elementów po poprzednim właścicielu.

Jeśli będziemy kupować mieszkanie z rynku pierwotnego za gotówkę, formalności związanych z zakupem będzie o wiele mniej niż w przypadku zaciągnięcia hipoteki, natomiast musimy liczyć się z tym, że deweloper mimo wszystko będzie wymagał podpisania odpowiednich umów. Mowa chociażby o umowie rezerwacyjnej, umowie przedwstępnej i umowie deweloperskiej.

Umowa rezerwacyjna jest podpisywana w przypadku, kiedy chcemy, żeby deweloper dał nam jeszcze trochę czasu na podjęcie ostatecznej decyzji co do zakupu mieszkania. Na czas jej obowiązywania, lokal zostaje dla nas zarezerwowany. Umowa przedwstępna zobowiązuje do zawarcia w przyszłości umowy przenoszącej własność. Najlepiej, kiedy ma formę aktu notarialnego i są w niej określone wszystkie postanowienia. Umowa deweloperska zobowiązuje z kolei dewelopera do wybudowania budynku, a także wyodrębnienia lokalu mieszkalnego i przeniesienia prawa własności.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%