Zamknij
REKLAMA

Jak urządzić ogród od zera?

09:25, 15.04.2021 | materiały patnera

Decydując się na własny dom, wiele osób zastanawia się nad urządzeniem własnego ogrodu. Jest to miejsce, gdzie można odpocząć po ciężkim dniu pracy. Otaczająca przyroda potrafi niesamowicie odprężyć człowieka. Ogród to również miejsce, gdzie można zorganizować spotkanie ze znajomymi przy grillu czy zjeść rodzinny obiad.

Zastanawiając się nad urządzeniem ogrodu, często zadajemy sobie pytanie, w jakim stylu chcemy go zaaranżować. Ogród może być nowoczesny, rustykalny, japoński czy formalny, który będzie charakteryzował się idealną symetrią. Możemy zdecydować się na jeden styl lub połączyć ich kilka, aby stworzyć oryginalną przestrzeń. Najważniejsze jest to, żeby ogród spełniał nasze potrzeby i wymagania.

Przygotowanie planu

Na początku najważniejsze jest stworzenie odpowiedniego planu. Wszystkie nasze pomysły powinniśmy przelać na papier. Musimy uwzględnić również małą architekturę. Jeżeli już na samym początku o tym pomyślimy, późniejsze działania w ogrodzie będą o wiele łatwiejsze. Pamiętajmy o tym, żeby sprawdzić położenie naszej działki, ukształtowanie, nasłonecznienie, zacienienie, narażenie na wiatr oraz żyzność gleby.

Musimy się zastanowić także nad instalacją elektryczną w ogrodzie. Jeżeli planujemy podłączyć oświetlenie na przykład do ścieżek czy do eksponowania konkretnych roślin wieczorami, warto rozprowadzić instalację elektryczną tuż po ukształtowaniu terenu. Dzięki temu kolejne prace w ogrodzie będą o wiele mniej problematyczne. Nie trzeba będzie rozkopywać czy niszczyć danego terenu, aby podłączyć lampki do kabli. Oczywiście możemy zdecydować się na lampki solarne, które nie wymagają żadnej instalacji. Emitują jednak one słabsze światło. Sprawdź tutaj aranżacja ogrodów Warszawa.

Wybór roślin

Mając już wstępny plan naszego zielonego terenu, musimy zdecydować się na konkretne rośliny, które zasadzimy w ogrodzie. Można pokusić się nawet o mniejsze drzewa lub krzewy, które dodadzą nam kolejne zacienione miejsca, które chronić nas będą od słońca podczas odpoczynku. Warto zastanowić się także nad oczkiem wodnym. Woda w ogrodzie sprawia, że staje się on bardziej dynamiczny. Dźwięk wody potrafi nawet uspokajać niektórych ludzi.

Rośliny powinniśmy dobrać odpowiednio do naszych potrzeb. Oczywiście w ogrodzie powinny znajdować się kwiaty, które będą pięknie eksponować swoje kolory i kształty w ciągu dnia. Jednak istnieją takie rośliny, które swoje zastosowanie znajdują podczas wieczornego odpoczynku w ogrodzie. Właśnie w tym czasie wydzielają one intensywne zapachy, które wpływają na nasze odprężenie. Warto się nad nimi zastanowić, kiedy planujemy częste wypoczynki wieczorami w ogrodzie. Nie każdy ma przecież czas w ciągu dnia, aby oddać się rozkoszy.

Pamiętajmy także o dobraniu konkretnych dekoracji ogrodowych. Mogą to być nie tylko krasnale ogrodowe, ale na przykład rzeźby czy murki. Każdy z tych elementów powinien mieć swoje zastosowanie w ogrodzie. Niektórzy decydują się na dodanie naturalnych dekoracji, które sprawiają wrażenie, że są one w tym miejscu od wielu lat. Dzięki temu ogród staje się egzotycznym terenem, który jeszcze bardziej przybliża nas do natury.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%