Zamknij
REKLAMA

Test na objawy alkoholizmu - czy warto z niego skorzystać?

12:21, 26.03.2021 | materiały partnera

Alkoholizm to choroba, która może dotknąć każdą osobę. Chyba nie ma takiej osoby w dzisiejszym społeczeństwie, która może powiedzieć, że jest w pełni bezpieczna. Niestety, ale takie rzeczy są niemożliwe. Jeżeli ktoś ma do czynienia z taką chorobą, to jak najszybciej powinien udać się na leczenie. Czy warto skorzystać z testów na objawy alkoholizmu?

Czy mam problem?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że testy na objawy alkoholizmu stosowane są od lat czterdziestych. Tak, są takie testy, które pomagają stwierdzić, czy ktoś ma problem, czy też nie. Pierwszy test to Test CAGE. Jego wypełnienie zajmuje ok.1 minuty.

Wystarczy odpowiedzieć na cztery pytania: Czy zdarzały się w Twoim życiu takie okresy, kiedy odczuwałeś konieczność ograniczenia swojego picia?, Czy zdarzało się, że różne osoby z Twojego otoczenia denerwowały Cię uwagami na temat Twojego picia?, Czy zdarzało się, że odczuwałeś wyrzuty sumienia lub wstyd z powodu swojego picia?, Czy zdarzało Ci się, że rano po przebudzeniu pierwszą rzeczą było wypicie alkoholu dla uspokojenia lub postawienia się na nogi?

Wystarczą dwie odpowiedzi twierdzące, aby stwierdzić, że ktoś ma problem z alkoholem.

Inne testy dla alkoholików

To jednak nie wszystkie testy, jakie mogą wykonać osoby podejrzewane o alkoholizm. 25-pytaniowy Michigan Alcoholism Screening Test również może sprawić, że ktoś może zacząć samodzielnie podejrzewać się o taką chorobę. Jego wypełnienie zajmuje dłuższą ilość czasu. Pamiętajmy o tym, aby zawsze odpowiadać na poszczególne pytania zgodnie z prawdą. Jej naginanie może nie okazać się dla nas wcale pomocne.

Oprócz tego na rynku dostępny jest: 35-pytaniowy test do samooceny — Self-Administered Alcoholism Screening Test, Test AUDIT, Test Problem-Oriented Screening Instrument for Teenagers. Skoro już wiemy, że istnieje coś takiego, jak test na objawy alkoholizmu, to warto zastanowić się, czy są one opłacalne? Czy naprawdę warto z nich skorzystać? Jeżeli zapoznamy się z opiniami, to zdania na ten temat są podzielone.

Tak czy nie?

Wszystko zależne jest od tego z kim mamy do czynienia i jaki jest jego stan. Są bowiem takie osoby, na które wystarczy tylko spojrzeć, aby ocenić, że ktoś ma faktycznie problem. Im takie testy nie są potrzebne. Im jak najszybciej przyda się odwyk, dzięki któremu uzyskają odpowiednią pomoc, która pomoże im pozbyć się uzależnienia. Są też takie osoby, które wypierają się problemu. Widać, że zbyt często sięgają po alkohol, ale uważają, że wszystko kontrolują. Niestety, ale z takimi osobami jest najtrudniej.

Im faktycznie można zaproponować wykonanie takiego testu, który pomoże im uświadomić sobie, że faktycznie mają problem. Taka opinia być może da im do myślenia. Może im odwyk od razu nie będzie potrzebny — w szczególności, jeżeli chodzi o ośrodek zamknięty.

Terapia pod okiem specjalisty może dużo pomóc. Tylko musi zostać wszystko rozpoczęte jak najszybciej, aby móc pozbyć się szkodliwego uzależnienia. Alkoholizm to choroba, która jest w stanie zebrać śmiertelne żniwo.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%