Zamknij
REKLAMA

Jaką kartę pamięci wybrać do telefonu, a jaką do aparatu?

12:10, 22.01.2021 | materiały partnera

Karty pamięci są jednymi z najpopularniejszych aktualnie nośników danych. Najczęściej wykorzystywane są w aparatach fotograficznych i smartfonach. Karty pamięci posiadają różne klasy szybkości i występują w różnych rodzajach. Jak wybrać odpowiednią kartę pamięci do swojego urządzenia?

Karta pamięci – czym właściwie jest?

Karty pamięci możliwościami oraz budową wewnętrzną przypominają dyski SSD – nie posiadają one ruchomych elementów, dlatego mogą być bezpiecznie użytkowane w urządzeniach mobilnych.

Karty pamięci posiadają wiele zalet. Jedną z największych są ich kompaktowe rozmiary, które sprawiają, że są wygodniejsze niż klasyczny pendrive czy dysk zewnętrzny. Dzięki temu są bardziej mobilne i możemy zmieścić je nawet w portfelu. Co więcej, posiadają wszechstronne zastosowanie. Możemy z nich korzystać na różnorodnych urządzeniach, a instalacja i korzystanie z nich jest wyjątkowo proste.

Jakie są rodzaje kart pamięci?

Jednymi z najstarszych i najbardziej popularnych kart pamięci jest karta SD. Najczęściej wykorzystywane są w laptopach oraz aparatach fotograficznych. Są kompatybilne także ze starszymi modelami nawigacji samochodowych, dronów czy kamer cyfrowych.

Szybki rozwój technologii mobilnych sprawił jednak, że karty SD stały się zbyt gabarytowe, aby można było umieścić je w telefonach komputerowych, dlatego szybko znalazły swojego następcę. Karta microSD posiada jeszcze mniejsze wymiary i do niedawna była najmniejszym na świecie nośnikiem pamięci. Jest kompatybilna nie tylko ze smartfonami, ale także z tabletami. odtwarzaczami mp3 czy słuchawkami. Ponadto, stosując specjalny adapter, możemy korzystać z niej także w urządzeniach przystosowanych do kart SD.

Profesjonalny nośnik pamięci – karta CF

Karty CF nie należą do najpopularniejszych nośników pamięci. Wykorzystywane są przede wszystkim w profesjonalnych aparatach fotograficznych, czyli tzw. lustrzankach. Posiadają wymiary nieco większe niż karty SD, jednak rekompensują to wyjątkową pojemnością oraz szybkością odczytu sięgającą nawet ponad 500 MB/s.

Oznaczenia kart pamięci

Aby w łatwy sposób odróżnić pojemności kart pamięci, posiadają one specjalne oznaczenia:

?      SD/microSD – karta o pojemności do 2 GB,

?      SDHC/microSDHC – pojemność 4-32 GB,

?      SDXC/microSDXC – może pomieścić od 64 GB do nawet 2 TB danych.

Wystarczy więc znajomość kombinacji tych znaków, aby w szybki sposób zorientować się, ile danych możemy zapisać na wybranej karcie pamięci.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%