Zamknij
REKLAMA

Odżywianie psa - 3 podstawowe zasady

13:30, 07.08.2020 | Materiały partnera

Psia dieta jest nie mniej istotna dla zdrowia czworonoga niż ludzka dieta dla człowieka. Komponując jadłospis dla pupila trzeba się kierować kilkoma ważnymi zasadami, przestrzeganie których pozwoli utrzymać psa w dobrej kondycji przez długie lata. Sprawdź, na czym polega prawidłowe odżywianie psa!

  1. Pełnoporcjowa karma wysokiej jakości
  2. Karma mokra dla psów czy jej suchy odpowiednik?
  3. Prawidłowe odżywianie psa - zaufaj specjalistom

 

Dietę psa należy dopasować do jego wymagań, a więc do wieku, stanu zdrowia, aktywności fizycznej i zapotrzebowania kalorycznego. Innego żywienia wymagają szczenięta, jeszcze innego, dorosłe i aktywne psy, a zupełnie odmiennego psy w podeszłym wieku, cierpiące na różnego rodzaju choroby.

 

Pełnoporcjowa karma wysokiej jakości

 

Podstawą psiej diety powinna być pełnoporcjowa karma wysokiej jakości, zawierająca zbilansowany skład. Najlepsze są karmy kompletne, które dostarczają psu wszystkich niezbędnych dla jego zdrowia składników odżywczych, czyli głównie białka, minerałów, witamin i tłuszczów. Podstawowym pokarmem dla psów jest mięso i to jego powinno znajdować się w psiej karmie najwięcej. Dodatkiem do mięsa mogą być warzywa i, w niewielkiej ilości, owoce, oraz składniki dostarczające węglowodanów, jak ryż czy makaron. Reprezentatywnym przykładem zbilansowanego pokarmu jest karma Dolina Noteci jagnięcina - zbilansowany posiłek dla psów dorosłych. Należy unikać karm, w których zamiast pełnowartościowych kawałków mięsa znajduje się mączka mięsna - dostarcza ona niewielu składników odżywczych, a dodatkowo nadaje karmie gorzki posmak.

 

Karma mokra dla psów czy jej suchy odpowiednik?

 

Gotowe karmy dla psów dostępne w sklepach, mają zazwyczaj formę karmy mokrej, pakowanej w puszkach, lub karmy suchej. Oba rodzaje karmy są dobre dla psów, pod warunkiem, że dostarcza się ich w odpowiedniej ilości. Standardowa karma mokra dla psów składa się w co najmniej 70% z wody. Dobrze wpływa więc na układ moczowy psa oraz pomaga nawadniać cały organizm czworonoga. Duża zawartość wody czyni jednak tę karmę mniej kaloryczną od karmy suchej co sprawia, że jedna puszka 400g może okazać się niewystarczającym pokarmem dla dorosłego psa. Dietę należy wtedy uzupełnić karmą suchą, która jest znacznie bardziej kaloryczna. Należy jednak uważać, aby nie przekarmiać psa, ponieważ nadwyżki pokarmowe, podobnie jak u ludzi, odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Obowiązkowym dodatkiem do karmy suchej jest świeża woda, do której pies powinien mieć dostęp non stop.

 

Prawidłowe odżywianie psa - zaufaj specjalistom

 

Zbilansowaną i pełnowartościową karmę dla psa można kupić lub przygotować samemu. Znacznie popularniejsza jest pierwsza opcja, jednak nie brakuje również amatorów tej drugiej. Samodzielne komponowanie składników karmy wymaga dużej wiedzy o tym, co pies powinien i może jeść, oraz o tym, czego absolutnie jeść mu nie wolno. Zabronionych składników jest całkiem sporo, a ich lista zależy od rasy psa i jego zapotrzebowania żywieniowego. Niektóre psy cierpią też z powodu alergii i nietolerancji pokarmowych, które wymagają wprowadzenia diety z pominięciem alergenów.

 

Własnoręczne przygotowanie karmy dla psa jest też czasochłonne, dlatego wielu właścicieli decyduje się na zakup gotowej karmy mokrej i suchej, której skład został skomponowany przez specjalistów psiego żywienia. Dzięki niej prawidłowe odżywianie psa jest łatwe, a właściciele oszczędzają czas i zapewniają swojemu pupilowi pełnoporcjową, wartościową karmę. Zbilansowane karmy dla psa można kupić w dobrych sklepach zoologicznych online, takich jak Zoopers, lub w sklepach stacjonarnych.

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%