Zamknij

Projekty domów z poddaszem ? ponadczasowe i praktyczne

11:06, 29.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:10, 29.05.2020

Chyba nie ma osoby, która nie doceniłaby uroku dobrze zaaranżowanego pokoju na poddaszu. Nic więc dziwnego, że projekty domów z poddaszem cieszą się ogromną popularnością. Zanim jednak zdecydujemy się wybudować taki tom, warto dokładnie zapoznać się z propozycjami architektów.

Aranżacja poddasza – na co można je wykorzystać?

Poddasze najczęściej kojarzy się z raczej niewysokim pokojem ze skośnym sufitem, a więc sypialnią lub gabinetem do pracy przy biurku. Warto jednak wiedzieć, że wysokość poddasza, a więc jego możliwe funkcje można modyfikować – zarówno w istniejących budynkach, jak i nowo powstających. Warto jednak skonsultować to z architektem, by nie zaburzyć proporcji budynku.

Ściana kolankowa to ta ściana, która sąsiaduje ze skosem dachu. Aby wygodnie użytkować pokój i np. ustawić przy niej biurko, powinna mieć przynajmniej 80 cm wysokości. Możliwe funkcje poddasza zależą w dużej mierze od jego wysokości, powierzchni oraz ilości światła dziennego, jaka dociera przez okna. Wiele projektów domów z poddaszem przewiduje duże okna, dzięki którym poddasze może służyć jako pracownia lub domowe biuro. Poddasza są też cenione przez artystów, ponieważ przy dobrze zaplanowanych oknach dachowych zapewniają całodzienny dostęp do światła dziennego.

Poddasza są też idealną sypialnią lub pokojem dziecinnym – ważne jest jednak, by zadbać o dobrą izolację dachu, by uniknąć wychładzania lub przegrzewania się pokoju.

Projekty domów z poddaszem a funkcjonalność

Współcześnie duży nacisk kładzie się na wyraźny podział domu na strefy: dzienną i nocną. W przypadku dwukondygnacyjnych (lub wyższych) budynków część sypialna często jest umieszczona na najwyższym poziomie, a parter pełni funkcje reprezentacyjną i gospodarczą. Poddasze może pełnić wiele funkcji, w tym wspomniane wcześniej, ale warto pamiętać, że skośny dach i dość niskie ściany mogą powodować trudności w aranżacji. Szczególnie kłopotliwe potrafią być niskie ściany kolankowe, ale można zdecydować się na postawienie tzw. przedścianek. Są to cienkie, najczęściej gipsowe ściany stawiane kilkadziesiąt centymetrów przed właściwą ścianką kolankową. Przestrzeń między przedścianką a ścianą kolankową można wykorzystać jako dodatkowy schowek, a kosztem zmniejszenia powierzchni poddasza uzyskuje się lepsze możliwości aranżacyjne. Zaletą tego rozwiązania jest to, że wszystkie projekty domów z poddaszem można w ten sposób łatwo zmodyfikować bez wprowadzania poważnych zmian w pierwotnym zamyśle architekta.

Projekty domów z poddaszem: jaki styl wybrać?

Jeżeli marzymy o poddaszu, a podoba nam się nowoczesna architektura, to nie musimy z niczego rezygnować. Projekty domów z poddaszem są tworzone zarówno w tradycyjnym lub rustykalnym stylu, jak i w estetyce surowego minimalizmu. Wiele z nich można obejrzeć np. tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_z_poddaszem.html. Zarówno miłośnicy klasycznej architektury, jak i najnowszych trendów znajdą więc coś dla siebie.

Warto wiedzieć, że możliwe jest także znalezienie projektu nawiązującego do tradycyjnej, np. drewnianej architektury, ale z nowoczesnym podejściem do przestrzeni – a więc dużymi, otwartymi pomieszczeniami i wielkimi oknami. Projekty domów z poddaszem są więc dostępne w przeróżnych stylach i z możliwością dość swobodnej aranżacji. Wiele z nich ma w cenie projektu zawartą zgodę na daleko idące przeróbki, takie jak np. podwyższenie budynku. Warto więc wybrać projekt najbliższy naszemu ideałowi i w razie potrzeby zlecić poprawki architektowi adaptującemu szkic do naszej działki.


 


 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%