Zamknij
REKLAMA

Komornik sądowy - zawód potrzebny i dobrze opłacany

11:14, 14.05.2020 | materiały partnera

Przy każdym sądzie rejonowym działa funkcjonariusz publiczny zajmujący się egzekwowaniem należności w sprawach cywilnych. To definicja komornika sądowego. Zarobki w tym zawodzie są bardzo wysokie, często znacznie przewyższające kwotę 9 tys. zł. Mediana zarobków komorników w roku 2016. według badań PwC wynosiła 16 tys. zł netto.

Komornik sądowy - kto może nim zostać?

Aby zostać komornikiem sądowym należy ukończyć studia prawnicze, czyli posiadać tytuł magistra prawa. Trzeba również zdobyć aplikację komorniczą i zdać egzamin państwowy. Ponadto trzeba posiadać przynajmniej 2 lata doświadczenia w pracy jako asesor komorniczy, czyli prawa ręka komornika. Nie można być osobą karaną za przestępstwa cywilne ani skarbowe. Nie można również być podejrzanym w żadnych sprawach cywilnych i skarbowych, zatem nie może toczyć się wobec takiego kandydata żadne postępowanie. Koniecznym wymogiem jest także ukończenie 26 lat oraz pełna zdolność do czynności prawnych. Ważna jest nieposzlakowana opinia i zdolność do wykonywania zawodu, zatem odpowiednie predyspozycje psychiczne i fizyczne.

Komornik sądowy - jak naliczane jest jego wynagrodzenie?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że komornik zarabia na egzekwowaniu należności i dostaje określony procent od wierzyciela. W przypadku licytacji samochodów czy mieszkań może być to 15% wartości długu, a w przypadku zajęcia części wynagrodzenia, emerytury czy renty bądź konta w banku komornik sądowy otrzymuje 8% wartości długu. Jak wiadomo komornik sądowy zawsze musi kierować się etyką zawodową. Są takie sytuacje, że określone rzeczy nie mogą podlegać zajęciu przez komornika i są one ściśle określone prawem. Są zatem sprawy, które komornikowi nie przynoszą żadnych profitów. Egzekwowanie prawa i ponoszenie konsekwencji nieodpowiedzialnych działań jest bardzo istotne. Dlatego zawód komornika sądowego jest i będzie ważny, a także dobrze opłacany, na poziomie co najmniej 9000 zł.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA