Zamknij
REKLAMA

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

13:56, 11.05.2020 | materiały partnera

W przypadku rozmowy kwalifikacyjnej niezwykle ważna jest umiejętność autoprezentacji. Dlatego nie będzie przesadą jeśli mowę przećwiczysz przed lustrem. Pierwsze pytania jakie padają to zwykle: Opowiedz o sobie? Może pojawić się również pytanie w trzeciej osobie: Kim jest...? Umiejętność mówienia o sobie wbrew pozorom nie jest łatwa, gdyż trzeba unikać truizmów, a jednocześnie nie silić się na górnolotność. Rekruter bardzo szybko oceni czy mówimy szczerze.

Praca jako specjalista - nie tylko kompetencje są istotne

Jeśli po wielu latach pracy planujesz ją zmienić i szykujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej również musisz odświeżyć swoje umiejętności interpersonalne. Na rozmowach kwalifikacyjnych bardzo często pada pytanie: ile chcesz zarabiać? Tutaj najlepiej posłużyć się medianą zarobków w Polsce, a także przytoczyć swoje doświadczenie i zarobki w poprzedniej firmie (jeśli były satysfakcjonujące). Oczywiście nie należy bać się dużych kwot i powiedzenia: "z moim doświadczeniem oczekuję wynagrodzenia w granicach 8200 zł brutto". Ważne jednak by kwota jaką podajemy była w miarę realna, aby od razu nie zniechęcić do siebie rekrutera.

Ważny punkt dotyczący dodatkowych pytań

O ile przygotowanie rozwinięcia tego co masz w CV nie powinno Ci sprawić problemu, podobnie jak zaznajomienie się z polityką firmy i jej sukcesami, tak bardzo istotnym elementem ad którym koniecznie musisz się zastanowić jest pytanie dodatkowe. Na końcu rekruter zapyta: czy ma Pan/Pani jakieś pytania? Nie można powiedzieć, że ich się nie ma. W ten sposób daje się do zrozumienia, że ta posada tak naprawdę Cię nie interesuje. Można zapytać o warunki pracy, czy będzie miała charakter indywidualny czy w zespole. Oczywiście takie informacje pojawiają się już w ogłoszeniu, można jednak je sprecyzować, jak duży jest zespół i w jaki sposób podzielone są w nim role.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA