Zamknij

Polowa uprawa pomidorów - sadzenie, pielęgnacja i nawożenie

00:01, 06.05.2020 artykuł sponsorowany

Pomidory to jedne z ulubionych warzyw Polaków. Nic więc dziwnego, że na ich uprawę decyduje się wielu rolników, ale także działkowiczów czy ogrodników. Kiedy sadzić pomidory? Na jakim stanowisku? Jakiego nawożenia wymagają? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Pomidor zwyczajny – a jaki zdrowy

Pomidor zwyczajny to warzywo, które zawiera bardzo dużo cennych dla zdrowia substancji. Jest przede wszystkim źródłem likopenu – to przeciwutleniacz, który działa antynowotworowo. Poza tym w pysznych pomidorach znajdziemy witaminy z grupy B, witaminę C i PP oraz sód, magnez, wapń, miedz i cynk.

Uprawa pomidorów

Eksperci portalu KalendarzRolnikow.pl zalecają, aby wyrośnięte rozsady pomidora sadzić po 15 maja, czyli po tzw. zimnej Zośce. W ten sposób unikamy wiosennych przymrozków. Prace wykonujemy po południu lub w dni pochmurne, rośliny lepiej się wtedy przyjmują. Pomidory możemy również wysiewać bezpośrednio do gruntu, ale to wyłącznie w cieplejszych rejonach naszego kraju. Najpóźniej na początku maja. Nie zaleca się wcześniejszego wysiewania, ponieważ nasiona pomidorów nie wykiełkują przy temperaturze gleby poniżej 8 °C. Miejsce pod uprawę pomidorów powinno być  słoneczne, a gleba dość żyzna i przewiewna o pH w granicy 5,5-6,5.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Pomidory są bardzo podatne na różne choroby i porażenia szkodnikami. Poniżej przegląd tych najczęściej występujących.

Nawożenie pomidorów

Pomidory mają dość wysokie wymagania pokarmowe, dlatego trzeba je regularnie zasilać.

Portal KalendarzRolnikow.pl przygotował specjalny poradnik na ten temat. Sprawdź!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%