Zamknij

Jakich pytań nie zadawać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

11:25, 20.03.2020 artykuł sponsorowany

Znalezienie pracy często bywa niełatwe. Oczywiście trzeba przejść przez wszystkie etapy. Na samym początku konieczne jest znalezienie ciekawej oferty pracy, choć to akurat jest najłatwiejsze, wszak możecie skorzystać z portalu Pracuj.pl. Następnie po wysłaniu CV trzeba czekać na kontakt i jeżeli otrzyma się zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to wtedy może się okazać, że jest ona najtrudniejszym etapem, gdzie dodatkowo łatwo popełnić błąd, przez co nie otrzyma się wymarzonej pracy. Zatem jakich błędów unikać i o co nie pytać?

Odpowiednia prezencja to podstawa

Jeżeli otrzymacie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to znaczy, że potencjalny pracodawcy bierze waszą kandydaturę na dane stanowisko pod uwagę. A więc trzeba odpowiednio się zaprezentować. Na samym początku konieczna jest punktualność, a nawet przyjście kilka minut wcześniej. Najlepiej około 10 do 15 minut przed czasem, co pokazuje, że wam zależy. Absolutnie nie można się spóźnić, wszak jest to bardzo źle widziane, a może oznaczać dla was, że z takiego powodu nie zostaniecie zatrudnieni. Nie wypada też dzwonić to pracodawcy z informacją, że się spóźnicie, choć w przypadku spotkania ze znajomymi jest to mile widziane, tak dla pracodawcy nie ma znaczenie. Nie warto też prosić o przeniesienie spotkania na inną godzinę, gdyż nawet jeżeli rekruter się zgodzi, to już na wstępie otrzymujecie dużego minusa. Pamiętajcie jeszcze o odpowiednim stroju, gdyż na rozmowie kwalifikacyjnej obowiązuje dress code, który jest wyrazem szacunku dla polityki firmy, a więc nie wypada przyjść w jeansach.

Nie zadaj pytań i pochwal się wiedzą

Na rozmowie kwalifikacyjnej nie można zadawać pewnych pytań, które mogą być uznawane, za totalny nietakt czy też faux pas. Na samym początku trzeba pamiętać, że nie wolno pytać na wstępie o zarobki, takich informacji powinien udzielić rekruter przedstawiając warunki zatrudniania. Wypada natomiast pochwalić się wiedzą. Jeżeli zostaniecie zapytani dlaczego właśnie wybraliście tą ofertę, to koniecznie powiedzcie coś o działalności firmy, co da wam dużego plusa, gdyż niestety wiele osób podczas rozmów rekrutacyjnych nie wie nawet czym dana firma się zajmuje. Pamiętajcie też o oficjalnym języku, a więc warto unikać kolokwializmów, nie należy także pozwalać sobie na większą swobodę. Koniecznie trzeba odpowiadać całymi zdania, natomiast nie wypada wchodzić w zdanie rekruterowi czy też przerywać jego wypowiedzi.
Koniecznie skorzystajcie z naszych rad, dzięki temu łatwiej przypadnie wam taka praca.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%