Zamknij

Jak zrobić dobre wrażenie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?

11:23, 19.03.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:24, 19.03.2020

Jeżeli napiszę Ci, że dobre wrażenie robi się tylko raz pewnie uznasz to za truizm. A jednak w czasie rozmowy rekrutacyjnej wiele osób zapomina o tej prostej zasadzie, najczęściej pod wpływem silnego stresu. Tymczasem nadmierna koncentracja, staranne analizowanie każdego słowa przed jego wypowiedzeniem, czy oszczędna mimika twarzy przekładają się na nienaturalną „sztywność”, która nie wzbudza pozytywnego odbioru. Jak przygotować się do rozmowy, aby wypaść dobrze?

Przede wszystkim warto poznać historię firmy w której zamierzamy pracować, jej sukcesy z minionych lat, profil produkcji/usług oraz ewentualne kierunki rozwoju - rekruterzy często lubią sprawdzać, czy kandydat rzeczywiście wie gdzie zamierza pracować, czy trafił na rozmowę nieco przez przypadek, po rozesłaniu kilkudziesięciu CV. Warto również poszukać w dostępnych źródłach informacji na temat przebiegu innych rozmów, aby dowiedzieć się o co kandydatów pyta się najczęściej. Dobrym pomysłem jest dyskretne pozyskanie informacji na temat liczby osób biorących udział w rekrutacji i przyniesienie na rozmowę odpowiedniej liczby kopii swojego CV – ułatwi to pracę rekruterom, jednocześnie robiąc dobre wrażenie.

Niezbędne jest też zadbanie o właściwą prezencję – czyste buty, delikatne perfumy, unikanie głębokich dekoltów oraz nadmiernego eksponowania biżuterii. Unikajmy też jaskrawych kolorów i nietypowych wzorów, najlepiej postawić na klasykę – jasną koszulę i ciemne spodnie lub spódniczkę. Przed wejściem do pomieszczenia nie można też zapomnieć o wypluciu gumy, jeżeli dla odstresowania lub odświeżenia oddechu postanowiliśmy z niej skorzystać – w innym przypadku wynik rozmowy kwalifikacyjnej może być znany jeszcze przed jej rozpoczęciem...

Oprócz solidnego przygotowania, zadbania o właściwy wygląd oraz stawienia się na miejscu ok. 10 minut przed wyznaczonym czasem nie można zapomnieć o jeszcze jednej, kluczowej dla powodzenia rozmowy kwalifikacyjnej kwestii – zachowaniu zdrowego dystansu. Chociaż każda rozmowa kwalifikacyjna jest (a przynajmniej powinna być) ważnym wydarzeniem, do którego należy podejść z właściwą powagą, to jednak nie zależy od niej całe Nasze życie. Praca o którą się staramy ma być nie tylko źródłem dochodu, ale również satysfakcji. Jeżeli atmosfera w czasie rozmowy jest nieprzyjemna i jesteśmy traktowani z góry nie warto przejmować się negatywnym wynikiem, a w przypadku akceptacji kandydatury lepiej zrezygnować – skoro pracodawca nie okazał Nam szacunku przed podpisaniem umowy to dlaczego miałby to robić po podjęciu zatrudnienia?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%