Zamknij

Jak wygląda transkrypcja protokołów?

15:31, 18.03.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:32, 18.03.2020

Rozprawy sądowe kojarzą się często albo z czymś dobrym albo złym. Zależy jaka sprawa jest rozstrzygana. Zależy kto jest stroną w sprawie. W sądach ostatnio wiele się dzieje. Kilka lat temu nastąpiła nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego i wtedy został wprowadzony system rejestrowania. Czym jest ten system? Czy usprawnia pracę sądom?

Czym są transkrypcje protokołów?

Transkrypcje protokołów czyli rozpraw sądowych są wykonywana w celu rzetelnego udokumentowania danej rozprawy. W ten sposób zostaje zapisany jako tekst. Jest to można powiedzieć zapis rozmowy podczas rozprawy. Dzięki temu możemy później wszystko odtworzyć i przelać na papier. Na początku w rozprawach stosowano skróty czy symbole albo metody graficzne. Dzięki temu przebieg rozprawy mógł być zapisany w szybszy sposób. Jednak potem stwarzało to utrudnienie, gdyż taki sposób mogła odczytać jedynie osoba znająca dany typ stenografii. Potem kiedy technologia posuwała się do przodu przyjęto zapis w formie dźwięku, a obecnie mamy zapis dźwiękowy i obrazowy. Nie jest to drogie rozwiązanie, a dodatkowo łatwe w rejestrowaniu rozprawy. Transkrypcje protokołów www.transkrypcjesadowe.pl z rozpraw dziś są naprawdę dobrym rozwiązaniem, ponieważ ułatwiają np. sędziom przygotować się do kolejnej rozprawy. Cenioną metodą jest zapis tekstu na przykład w dokumencie wordowskim dzięki temu można łatwo odnaleźć zapis, wyraz czy słowo klucz. Strona na swoje życzenie może zamówić w sądzie transkrypcje protokołów z danej sprawy. Wielu prawników z kolei jest zdania, że transkrypcje protokołów nie mają takiej formy jaką powinny mieć. Podchodzą do tego trochę sceptycznie. Wiele kancelarii wybiera firmy, które zajmują się takimi transkrypcjami i im zlecają to zadanie. Uważają, że firmy mają lepsze urządzenia i większe doświadczenie w tym zakresie.

W 2010 roku w Polsce wprowadzono ta nowelizację i początkowo te zmiany były niezbyt dobrze odbierane. Jednak teraz wszyscy się do tego przyzwyczaili i uważają, że jest to jakieś ułatwienie. Obecnie transkrypcje protokołów są dokonywana przy sprawach cywilnych i gospodarczych. Być może za niedługo również będą mogły być używane przy sprawach karnych. Jest to duże uproszczenie, gdyż sędzia po rozprawie może zapoznać się dokładnie ze sprawą. Wtedy wszystkie spontaniczne wypowiedzi może spokojnie przeanalizować. Transkrypcje protokołów odzwierciedlają całkowity przebieg rozprawy. Takie rozwiązanie przydaje się w pracy adwokatom, gdyż gwarantuje szczegółowe utrwalenie wypowiedzi. Można na spokojnie odsłuchać taki materiał i zrobić należyte notatki.

Jak wygląda taka gotowa transkrypcja?

No właśnie prosto mówiąc taka gotowa już transkrypcja z rozprawy czy posiedzenia jest bardzo dokładna i rzetelna. Całość takiego nagrania jest odpowiednio sformatowana, dzięki czemu w efekcie końcowym otrzymujemy już czytelny i łatwy do odczytu dokument tekstowy. Osoba, która dokonuje takiej transkrypcji musi być bardzo skoncentrowana, żeby móc wszystko jasno i rzetelnie przelać na papier. Bardzo ważnym i istotnym elementem jest zrozumienie kontekstu wypowiedzi. Oczywiście transkrybent, bo tak się nazywa osoba dokonująca tego zadania nie może wprowadzać żadnych edycji, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na przekaz wynikający z transkrypcji.

Transkrypcje protokołów wykonuje się metodą klasyczną bez używania specjalnych programów, które służą do rozpoznawania mowy. Transkrypcje protokołów www.transkrypcjesadowe.pl/1_6_transkrypcje wykonuje dana osoba i dokładnie odwzorowuje cały przebieg nagrania. Transkrypcja sądowa dokładnie odzwierciedla to co dzieje się na sali rozpraw. Taka transkrypcja posiada legendę, która wskazuje na oznaczenie osób, które biorą udział w posiedzeniu np. pozwana, przewodniczący czy świadkowie. W tekście również zaznaczone zostają punkty, gdzie osoba spisująca miała problem – te miejsca są oznaczone jako nieczytelne. Też ze względu jakości nagrania takich miejsc może być dużo. Oczywiście taki plik musi być odpowiednio sformatowany zgodnie z przyjętymi standardami. Pliki zapisuje się w formacie word.doc (x) lub pdf. Firma dokonująca takiej transkrypcji realizuje ją w około 12 godzin, jeśli nagranie trwa średnio około 3h. Czasem jest możliwość dokonania szybszej transkrypcji, ale jest to oczywiście związane z dodatkową opłatą. Możliwe jest uzupełnienie dodatkowo transkrypcji poprzez dodanie dźwięków, emocji czy zachowań osób czy sytuacji. Oczywiście pod warunkiem, że plik, który taka osoba otrzyma będzie w formie wideo. Taka transkrypcja wysyłana jest przeważnie drogą mailową, chyba, że ktoś ma życzenie aby dostarczyć ją w formie papierowej. Ze względu na różnorodność nagrań i charakter wycena taka poddawana jest indywidualnej ocenie.

Firmy zajmujące się transkrypcją?

Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się właśnie transkrypcją. Od momentu wprowadzenia tzw. e-protokołów firmy wyczaiły swój zysk. Taki protokół przeważnie jest dostarczany na płytach i dlatego dla wielu prawników jest to problem. Twierdzą, że ich praca teraz wymaga więcej czasu i wysiłku. Muszą odsłuchiwać rozprawę, która czasem jest kiepskiej jakości i nie bardzo im to pasuje. Firmy takie wychodzą naprzeciw i oferują transkrypcje rozpraw sądowych. Swoją ofertę głównie kierują do kancelarii prawnych, prokuratur, sądów, policji i innych jednostek i firm.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%