Zamknij

Podstawowe zasady prawidłowej eksploatacji kominka domowego

13:12, 21.01.2020 | materiały partnera

Często wydaje nam się, że wystarczy zakupić kominek domowy i wszystko zrobi się samo za siebie. Będziemy mogli cieszyć się jego ciepłem i efektami wizualnymi niemalże przy zerowym wysiłku. Jak się okazuje jest to bardzo błędne myślenie i zakup kominka wiąże się również z poświęceniem czasu na jego prawidłową eksploatację. Jak się okazuje ma to ogromny wpływ nie tylko na nasze własne bezpieczeństwo, ale również na wydajność takiego urządzenia. Poznasz tutaj podstawowe zasady prawidłowej eksploatacji kominka domowego.

Przede wszystkim regularny przegląd

Przed każdym rozpoczęciem sezonu grzewczego niezbędny jest dokładny przegląd całej instalacji. Sprawdzona powinna zostać jej drożność, dzięki czemu ciąg kominowy zapewni maksymalną wydajność naszego urządzenia. Poza tym komin powinien być dokładnie konserwowany przynajmniej dwa razy w roku. Najlepiej będzie zdecydować się tutaj na usługi specjalisty, który bezpiecznie i dokładnie zajmie się tą sprawą. Postaw na sprawdzonych i zaufanych fachowców. Zaufaj tym specjalistom – Kominki Wrocław.

Ważne jest również regularne czyszczenie komina z zanieczyszczeń, które pojawiły się podczas standardowej eksploatacji kominka domowego. Dokładnie wyczyść palenisko i sprawdź stan uszczelek drzwiczek oraz szyby. Ma to ogromne znacznie, gdyż w przypadku nieszczelności dym kominkowy może dostawać się do wnętrza pomieszczenia, a tego chcemy przecież uniknąć. Nie zapominaj o regularnym czyszczeniu kominka, gdyż to gwarantuje jego maksymalną żywotność i wydajne ocieplanie pomieszczenia czy mieszkania przez długie lata.

Elementy wkładu i szyba

Swoją główną uwagę zwróć na elementy wkłady i szybkę, gdyż bez odpowiedniej ochrony ulegają one po prostu zniszczeniu. Na wkładzie nie może pojawić się korozja, gdyż będzie to miało bardzo destruktywne działanie na całość układu. Jeżeli chcesz skutecznie dbać o stan swojego kominka to bardzo ważną kwestią jest stan Twojego opału. Drewno musi być przede wszystkim odpowiednio suche. Wtedy przy spalaniu wydobywać będzie się minimalna ilość spalin, co ma znacznie nie tylko na żywotność kominka domowego, ale również dla środowiska. Pamiętaj o tym!

Unikaj podstawowych błędów

W prawidłowej eksploatacji kominka domowego liczy się przede wszystkim unikanie podstawowych błędów. Zaliczamy tutaj właśnie wcześniej wspominane rozpalanie nieodpowiednio przygotowanym drewnem. Odpowiednio suche drewno kupisz praktycznie od ręki, dlatego nie powinien być to problem. Poza tym często zapominamy właśnie o regularnych czynnościach przeglądowych naszego kominka, co znacznie zmniejsza jego żywotność. Zabierając się za czyszczenie kominka nie powinniśmy używać domowych środków czystości, a jedynie te zalecane przez producenta. Takie czynności porządkowe należy wykonywać tylko i wyłącznie przy odpowiednio wystudzonym wkładzie kominkowym. Odwołując się do tych wszystkich zasad prawidłowej eksploatacji naszego kominka możemy być pewni, że będzie on skutecznie służył przez wiele lat.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone