Zamknij

Indywidualny Plan Działania - czyli jak urząd pracy pomaga w poszukiwaniach pracy

artykuł sponsorowany + 09:58, 01.08.2019 Aktualizacja: 08:58, 05.08.2019

Indywidualny Plan Działania (IPD) jest jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez urząd pracy w celu pomocy bezrobotnym oraz osobom poszukującym pracy. Czym właściwie jest IPD?

Czym jest Indywidualny Plan Działania?

IPD to plan działań obejmujących podstawowe usługi rynku pracy, wspierane przez odpowiednie instrumenty w celu zatrudnienia bezrobotnego lub poszukującego pracy. Tworzony jest on w sposób indywidualny i dostosowany do potrzeb oraz możliwości petenta. Uwzględnia m.in. wykształcenie osoby bezrobotne lub poszukującej, jej kwalifikacje, ukończone kursy, doświadczenie zawodowe, a także możliwości podjęcia pracy lub otwarcia działalności gospodarczej. IPD uwzględnia wszelkie zmiany mające wpływ na możliwość zatrudnienia, m.in. nabycie dodatkowej wiedzy i jest aktualizowany przez urząd w porozumieniu z petentem.

Kto przygotowuje IPD?

Indywidualny Plan Działania przygotowywany jest przez doradcę klienta zatrudnionego przez urząd pracy we współpracy z poszukującym pracy bądź bezrobotnym. Stworzenie IPD powinno odbyć się nie później niż 60 dni od rejestracji petenta w urzędzie pracy. Najczęściej odbywa się to w dość szybkim tempie, które w dużej mierze uzależnione jest od współpracy z osobą bezrobotną lub poszukującą pracy i jej nastawieniem do znalezienia zatrudnienia. IPD przygotowywany jest w oparciu o informacje, które uzyska doradca klienta od petenta.

Co zawiera Indywidualny Plan Działania?

IPD zawiera przede wszystkim plany działań dotyczących możliwości aktywizacji danej osoby do poszukiwań pracy. W ich skład wchodzi m.in. pośrednictwo pracy, pośrednictwo zawodowe, szkolenia oraz kursy. Realizacja wszelkich planów działań jest wyszczególniona i zawiera się w ścisłych terminach. Doradca klienta powinien ustalić w Indywidualnym Planie Działania ilość spotkań z bezrobotnym lub poszukującym pracy oraz możliwości kontaktowania się w sprawach związanych z zatrudnieniem. IPD posiada również termin realizacji oraz warunki zakończenia współpracy między doradcą z urzędu pracy a petentem.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%