Zamknij

Kleje termotopliwe ? co powinieneś o nich wiedzieć?

14:49, 22.11.2018 Materiał Partnera Aktualizacja: 14:50, 22.11.2018

Silne i trwałe spoiwo potrzebne jest na nam nie tylko w domu, ale także w przemyśle. Wysokie wymagania spowodowały dużą popularność klejów na gorąco. Czym one są i gdzie się je stosuje?

Rodzaje klejów na gorąco

Kleje tego typu najprościej podzielić według głównego surowca użytego do jego produkcji. Kleje standardowe są wykonane są z kopolimeru etylenu i octanu winylu. Temperatura topnienia takiego kleju wynosi około 100 stopni Celsjusza. Wykorzystuje się je w wielu sytuacjach, np. do klejenia szkła akrylowego, ceramiki, kartonu i tekstyliów. Przekonująca jest także jego cena. Inna kategoria klejów hot melt bazuje na poliolefinach (PO). Są one wykorzystywane przede wszystkim na skalę przemysłową. Kleje te są bardziej wydajne od tych na bazie EVA. Stosuje się je do montażu wszelkiego rodzajów materiałów w przetwórstwie papieru, wszelkich opakowań, w poligrafii oraz klejeniu tworzyw sztucznych. Możemy spotkać je w fabrykach zajmujących się produkcją opakowań standardowych oraz do głębokiego mrożenia, czy filtrów. Inną grupą klejów termotopliwych są te na bazie poliamidów (PA). Ze względu na swoje właściwości stosuje się je w wąskim zakresie. Kleje poliamidowe są odporne na bardzo wysokie temperatury, zmywanie i czyszczenie. Dlatego służą one najczęściej do klejenia filtrów, elektroniki i innych tworzyw sztucznych.

Kleje termotopliwe w motoryzacji

Wysokie właściwości klejów aplikowanych na gorąco są także wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym. Kleje termotopliwe na bazie poliuretanów reaktywnych charakteryzują się długim czasem nagrzania. Oznacza to, że po doprowadzeniu spoiwa do płynności długo pozostaje w formie gotowej do użytku. W tym miejscu dowiesz się więcej na ten temat. Kleje termotopliwe mają kilka zastosowań. Są one wykorzystywane do łączenia wykładziny podłogowej z wyściółką filcową. Efekty są widoczne natychmiastowo. Kleje te można także stosować do łączenia elementów grzewczych i chłodzących z fotelami. Kleje na gorąco są wykorzystywane także w przemyśle meblarskim. Stosuje się je do łączenia fornirów o dużej powierzchni i laminacji folii technicznych. Służą także do zalewania otworów po sękach.

Jak nakłada się kleje termotopliwe?

Kleje na gorąco w przemyśle dostępne są w kilku wariantach. Do produkcji opakowań, sklejania książek oraz papierowych toreb stosuje się kleje termotopliwe w granulkach. Klej hot melt wiecznie żywy w poduszkach natomiast wykorzystuje się przy produkcji kopert, etykietowaniu opakowań, a także w przemyśle samochodowym. Wspomniane dwa rodzaje klejów na gorąco są dostępne w kolorze transparentnym oraz żółtym. Szerszą gamę kolorów oferują kleje w sztyfcie. Dlatego też stosuje się je w celach dekoracyjnych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%