Zamknij

Typy lakierów samochodowych

15:06, 08.08.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Z definicji lakier jest substancją tworzącą powłokę. Różni się on od tradycyjnych farb przede wszystkim tym, że jest bardziej płynny. Dodatkowo, chroni pojazd przed działaniem szkodliwych czynników. Można wyróżnić kilka rodzajów lakierów samochodowych, w zależności od elementu kategoryzującego. Produkty te różnią się między sobą składem, wyglądem i odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Każda karoseria zostaje jednak pokryta trzema typami produktów: podkładowym (przygotowującym powierzchnię na przyjęcie koloru), malarskim (nadającym barwę) oraz nabłyszczającym.

Kategorie lakierów ze względu na wygląd (połysk)

Bardzo popularnym rodzajem koloru były niegdyś barwy niemetaliczne, które charakteryzowały się znaczną twardością. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się lakiery matowe, które wybierają przede wszystkim użytkownicy samochodów sportowych. Są one najtrwalsze spośród omawianej grupy. Największym połyskiem cechuje się natomiast lakier metaliczny, w którego skład wchodzi sproszkowane aluminium. Ostatnim typem lakierów ze względu na połysk są lakiery perłowe, które zawierają kryształki górskie otaczające aluminium. Daje to efekt różnobarwnych drobin. Ponadto, wyróżnia się kolory tzw. specjalne – kameleon (wygląd zależy od kąta patrzenia), neon (pokrywa się nim elementy odblaskowe) oraz efekt rdzy (służy do postarzania karoserii).

Typy lakierów ze względu na skład substancji

Lakier akrylowy jest bardzo popularny w lakiernictwie samochodowym. Nakłada się go jednowarstwowo i utwardza chemicznie. Spoiwem lakieru są żywice poliakrylowe. Drugim najbardziej popularnym rodzajem lakieru jest produkt bazowy. Nakłada się go z domieszką lakieru bezbarwnego, wymaga użycia rozcieńczalnika. Coraz częściej stosuje się również trzeci typ lakieru – wodny. Nakłada się go w podobny sposób jak lakier bazowy, jest on jednak najbardziej przyjazny dla środowiska. Decydując się na zmianę koloru pojazdu najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Tylko wysokiej klasy fachowcy gwarantują estetyczne położenie lakieru na pojeździe. Kompetentni lakiernicy np. z firmy prowarsztat.pl, doradzą w wyborze lakieru i naprawią szkody spowodowane stłuczką.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lakieru?

Klienci kierują się przede wszystkim własnymi referencjami i gustem. Warto jednak zwrócić uwagę na panujące obecnie trendy. Ważne, by wybrany lakier był wysokiej jakości, a po pomalowaniu nie odpryskiwał. Głównym zadaniem każdego lakieru samochodowego jest ochrona pojazdu przed korozją, dlatego istotne jest, by produkt był odporny na działanie czynników atmosferycznych. Na szczęście producenci nowoczesnych lakierów tworzą coraz to trwalsze produkty, które dostosowują się do zmieniających się warunków na zewnątrz. Jeśli nie jesteśmy pewni, co do naszego wyboru zawsze możemy poprosić o pomoc fachowca.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone