Zamknij
REKLAMA

Siedleccy terytorialsi walczą z koronawirusem

08:00, 22.11.2020 | SK
Skomentuj
REKLAMA

Żołnierze Obrony Terytorialnej wraz z żołnierzami zawodowymi wojsk operacyjnych wspierają działania przeciwepidemiologiczne. Prowadzą monitoring kwarantanny, odciążają personel medyczny a nawet dostarczają posiłki bezdomnym podopiecznym Caritas Diecezji Siedleckiej.

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej już 257 dobę zaangażowani są głównie we wsparcie służby zdrowia oraz policji. Dotychczasowe działania skupiają się głównie na pobieraniu wymazów, wsparciu administracyjnym Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych oraz szpitali, zabezpieczeniu logistycznym placówek medycznych oraz opiece nad chorymi na Covid-19. Żołnierze realizują również zadania związane ze wsparciem ośrodków pomocy społecznej, na rzecz których dostarczają ciepłe posiłki osobom bezdomnym.

Z takim wnioskiem do terytorialsów z Siedlec zwrócił się siedlecki Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i już od tygodnia żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty dostarczają ciepłe obiady osobom bezdomnym. Posiłki dowożone są z Jadłodajni prowadzonej przez Stowarzyszenie im. H. Ch. Kofoeda bezdomnym, którzy schronienie znaleźli w Mieszkaniach Wspieranych dla osób bezdomnych prowadzonych przez Caritas Diecezji Siedleckiej.

Żołnierze pomagają też w 7 placówkach medycznych. Szpital Wojewódzki oraz Miejski w Siedlcach, Przychodnia Wojskowa w Siedlcach, szpitale w Sokołowie Podlaskim, Mińsku Mazowieckim, Węgrowie, Łosicach to placówki, w których wojskowy mundur jest już codziennością. Żołnierze wykonują pomiar temperatury, prowadząc wstępną segregację pacjentów, pobierają wymazy, dostarczają próbki do badań, a nawet opiekują się osobami chorymi. Do działań przeciw epidemiologicznych zaangażowała się również znana siedlecka lekkoatletka, finalistka igrzysk olimpijskich szer. Lidia Chojecka, która już następnego tygodnia po złożonej w październiku przysiędze, zgłosiła się na ochotnika do wsparcia służby zdrowia. W ramach swojej służby, którą pełni na rzecz jednego z siedleckich szpitali oraz szpitala w Węgrowie, dostarcza próbki krwi do laboratorium. Od zawsze była osobą empatyczną i wrażliwą na potrzeby innych, wstępując do wojska nie wyobrażała sobie, żeby stać z boku w czasach, kiedy każda pomoc jest ważna. - Nie będąc żołnierzem, nie miałam świadomości jak istotna jest pomoc personelowi szpitali w dobie pandemii koronawirusa. Dopiero założenie munduru i wejście w to środowisko w tym trudnym dla nas wszystkich czasie uświadomiło mi, jak ważną rolę odgrywają żołnierze - mówi szer. Chojecka – Leandro.

Oprócz terytorialsów służby w szpitalu pełnią również żołnierze wojsk operacyjnych, którzy wspierają żołnierzy 53 blp w działaniach na rzecz służby zdrowia. Są to żołnierze zawodowi 18 Dywizji Zmechanizowanej, 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz dywizjonu przeciwlotniczego 1 Brygady Pancernej.

Terytorialsi w 3 sanepidach
Wprowadzanie danych do baz danych, prowadzenie statystyk, przygotowywanie decyzji kierujących na kwarantannę oraz ich dostarczanie a także wywiady z osobami skierowanymi do odbycia kwarantanny – to zadania jakie wykonują siedleccy terytorialsi w ramach wsparcia administracyjnego Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych w Siedlcach, Węgrowie oraz Łosicach. 

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

NickNick

0 0

Typowe polskie druciarstwo. Władza nie potrafi zorganizować służby zdrowia to wysyła kogo się da, żeby poudawać, że coś robi. 16:25, 22.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ale jak?Ale jak?

0 1

Przepraszam, bo nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Terytorialsi wożą posiłki bezdomnym do domu? 16:30, 22.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

... ...

0 0

*%#)!& baranie... 19:19, 22.11.2020


MagdaMagda

1 0

Ktoś ma problem z czytaniem ze zrozumieniem...
Brawo WOT brawo zawodowi! 19:26, 22.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA