Zamknij

Odsłona siódma słownika

18:20, 15.12.2022 KL Aktualizacja: 18:21, 15.12.2022
Skomentuj

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UPH ukazał się tom 7. „Słownika Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza”. Po 13. latach publikację ponownie firmują Instytut Historii UPH oraz Siedleckie Towarzystwo Naukowe. 

W 2009 r. z inicjatywy i pod redakcją śp. profesora Arkadiusza Kołodziejczyka ukazał się pierwszy tom Słownika biograficznego Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza, któremu patronowały Siedleckie Towarzystwo Naukowe i Instytut Historii Akademii Podlaskiej, obecnego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

W roku bieżącym został przygotowany kolejny, siódmy już tom Słownika, który po kilku latach przerwy ponownie opracowano wspólnie przez oba wyżej wymienione podmioty. Powołano do życia nowy zespół redakcyjny, który podjął decyzję o utrzymaniu zasad sformułowanych przez prof. A. Kołodziejczyka, przede wszystkim jeśli chodzi o zakres terytorialny obejmujący obszar byłych województw bialskopodlaskiego i siedleckiego. 

Pod względem personalnym w dalszym ciągu uwzględniamy osoby urodzone na powyższym obszarze i te, które urodziły się gdzie indziej, ale pracowały i działały na tym obszarze. Rodzaj prowadzonej działalności bądź wykonywanej pracy jest zakreślony bardzo szeroko i obejmuje właściwie wszystkie dziedziny życia. 

Każdy tom będzie ma strukturę alfabetyczną i wyposażony jest w wykaz skrótów oraz spis biogramów w dotychczas opublikowanych tomach z zaznaczeniem numeru tomu, w którym biogram ukazał się. Wewnętrzny układ biogramów i zapis bibliografii wzorowany jest na Polskim Słowniku Biograficznym.

Tom siódmy prezentuje różnorodność społeczeństwa zakreślonego terytorium. Zostało to osiągnięte dzięki autorom wywodzącym się z różnych ośrodków naukowych, środowisk. W najnowszym tomie jest ich ponad 30. 

W tym miejscu pragnę im serdecznie podziękować za owocną współpracę, tym bardziej, że nie towarzyszy jej gratyfikacja finansowa. Mam również nadzieję na dalsze współuczestnictwo przy opracowywaniu kolejnych tomów, do czego namawiam wszystkich potencjalnych autorów biogramów.

Książka będzie do nabycia w Wydawnictwie Naukowym UPH oraz w Siedleckim Towarzystwie Naukowym. 

Arkadiusz Zawadzki 
Autor jest adiunktem w Instytucie Historii UPH w Siedlcach,
redaktorem naczelnym „Słownika Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza”

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%