Senior z Siedlec stracił oszczędności życia w wyniku oszustwa „na pracownika banku”. 74-latek zainstalował aplikację umożliwiającą zdalny dostęp do konta, a sprawca szybko dokonał nieautoryzowanych przelewów na inne rachunki.
74-letni mieszkaniec Siedlec padł ofiarą oszustwa, w wyniku którego stracił 59 000 złotych. Sprawca, podszywając się pod pracownika banku, przekonał seniora do zainstalowania aplikacji umożliwiającej zdalny dostęp do telefonu i konta bankowego.
Do zdarzenia doszło 22 grudnia. Tego dnia mężczyzna zgłosił się do Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, składając zawiadomienie o oszustwie. Jak wynika z jego relacji, tego samego dnia skontaktowała się z nim nieznana osoba podająca się za pracownika banku.
Oszust poinformował seniora o rzekomych próbach włamania na jego konto bankowe, wywołując strach i poczucie zagrożenia. Następnie polecił mu zainstalowanie aplikacji pozwalającej na zdalne korzystanie z pulpitu telefonu. Pokrzywdzony, przekonany, że chroni swoje oszczędności, zastosował się do poleceń rozmówcy.
W rzeczywistości aplikacja umożliwiła sprawcy dostęp do rachunków bankowych mężczyzny. Bez jego wiedzy i zgody dokonano nieautoryzowanych przelewów, które doprowadziły do utraty 59 tysięcy złotych.
Policja podkreśla, że tego typu oszustwa stają się coraz częstsze i najczęściej wymierzone są w osoby starsze. Przestępcy wykorzystują strach, presję czasu oraz brak wiedzy technicznej ofiar.
Jak chronić siebie i bliskich:
Policja apeluje o ostrożność i rozwagę. Jedna pochopna decyzja może skutkować utratą oszczędności całego życia.

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz