15 stycznia w Muzeum Regionalnym im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach, w ramach cyklu „Spotkania ze znanymi ludźmi”, gościła Krystyna Kurczab-Redlich - ceniona dziennikarka i autorka bestsellerowych książek o współczesnej Rosji. Spotkanie prowadził Krzysztof Chaberski.
Krystyna Kurczab-Redlich przedstawiła prelekcję pt. „Tajemnice Rosji Putnia”. Uczestnicy wydarzenia zapoznali się z osobistymi spostrzeżeniami prelegentki o mieszkańcach tego kraju i ich mentalności. Opowiadała, że zaznała z ich strony wiele życzliwości i gościnności. Zwróciła również uwagę, że społeczeństwo rosyjskie poddawane wielowiekowemu terrorowi wykształciło w sobie gen strachu. Każdy Rosjanin ma wpojone od dziecka, że jest zerem i nie liczy się jako jednostka.
W Rosji na masową skalę rozpowszechnione jest donosicielstwo jako pozytywna cecha charakteru. Jako przykład autorka podała młode małżeństwo będące w restauracji w Moskwie, które za prywatną rozmowę o wojnie na Ukrainie zostało aresztowane i skazane na dwa tygodnie więzienia.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o przemianach jakie zaszły w Rosji na przełomie XX i XXI w. Sporo uwagi poświęcono kulisom dojścia do władzy przez obecnego prezydenta Rosji Władimira Putina. Jego władzy opartej o strach i terror oraz nielegalnych sposobach zdobycia majątku. Według Krystyny Kurczab-Redlich brak zdecydowanej reakcji świata zachodniego wobec rosyjskiej agresji na Gruzję, Krym i Ukrainę oraz nieustanne przymykanie oczu przez społeczność międzynarodową na łamanie praw człowieka, doprowadziło do „putinizacji” świata. Autorka podkreśliła, że siła Putina wynika ze słabości Zachodu.
Podczas drugiej części spotkania głos w dyskusji został oddany publiczności. Padło wiele pytań o Rosję, jej obywateli i prezydenta.
Na zakończenie autorka podpisywała książki, były wspólne pamiątkowe zdjęcia oraz rozmowy z uczestnikami. Temu wyjątkowemu spotkaniu towarzyszyła olbrzymia frekwencja – sala audiowizualna siedleckiego muzeum wręcz „pękała w szwach”.
Fot. Mariusz Krasuski
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz