W środę, 15 stycznia w Muzeum Regionalnym im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie ze znaną dziennikarką i pisarką Krystyną Kurczab-Redlich pt. „Tajemnice Rosji Putina”. Uczestnicy będą mogli poznać nieznane fakty z życia prezydenta Rosji, m.in. jego karierę w KGB, dojście do władzy, kulisy rozpoczęcia wojny w Czeczenii, jego kontakty z Al-Kaidą i Państwem Islamskim. Ponadto dowiemy się, jakim człowiekiem jest on prywatnie. Będzie to portret zarówno Władimira Putina jaki społeczeństwa Rosji. Wydarzenie poprowadzi Krzysztof Chaberski.
Krystyna Kurczab-Redlich jest jedną z najwybitniejszych polskich dziennikarek specjalizujących się w tematyce współczesnej Rosji. Jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pomimo, że z wykształcenia jest prawnikiem, całe zawodowe życie związała z dziennikarstwem.
W latach 1990-2004 mieszkała i pracowała w Rosji jako niezależna korespondentka dla polskich redakcji m.in. Newsweeka, Życia Warszawy, Polityki, Przekroju, telewizji Polsat.
Jest autorką filmów dokumentalnych o Czeczenii, w których podejmowała problematykę łamania praw człowieka: „Czeczenia. Zabójstwo za zgodą świata” (2003), „S.O.S. dla Czeczenii” (2004), „Czeczeni po Biesłanie” (2004).
Napisała wiele bestselerowych książek: „Pandrioszka” (2000), „Głową o mur Kremla” (2007), „Głową o mur Kremla. Nowe fakty” (2012), „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” (2016).
Za reportaże o Czeczenii zdobyła szereg prestiżowych laurów dziennikarskich, m.in. nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Kazimierza Dziewanowskiego, nagrodę im. Melchiora Wańkowicza, nagrodę Amnesty International.Za książkę: „Głową o mur Kremla” otrzymała nagrodę im. ks. Józefa Tischnera.W 2005 r. była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Z powodu podejmowanych tematów dziennikarskich jest nazywana „polską Politkowską”.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz