Zamknij

Dom Tymczasowy w Siedlcach już otwarty

18:55, 05.08.2022 SK Aktualizacja: 18:55, 05.08.2022
Skomentuj

Fundacja Leny Grochowskiej otwiera w Siedlcach Dom Tymczasowy dla uchodźców z Ukrainy.

Na miejsce wybrano dawny Akademik Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. W budynku schronienie i pomoc uzyskało już 290 osób, wśród których są dzieci, kobiety i osoby z niepełnosprawnością. Z obiektu korzystają nieodpłatnie, otrzymują wyżywienie, a długość pobytu jest nielimitowana.

Podczas konferencji prasowej dotyczącej tego wydarzenia wystąpił Władysław Grochowski, prezes Grupy ARCHE, członek zarządu Fundacji Leny Grochowskiej. Później słowo do zebranych skierował Igor Vasyliv, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy. Głos zabrał również Andrzej Sitnik, prezydent Miasta Siedlce. Wystąpiła również dr Beata Gałek, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Zebrani mogli zwiedzić Dom Tymczasowy, porozmawiać z mieszkańcami. 1

Dom Tymczasowych dla Uchodźców w Siedlcach to kolejny budynek, który Fundacja Leny Grochowskiej zaadaptowała dla osób uciekających z terenów wojny. Budynek użyczony został bezpłatnie przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, w którym znajdzie schronienie ponad 500 osób. Obecnie przebywa tam 300 mieszkańców, wśród których są matki z dziećmi, seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami. Budynek posiada 32 pokoje z łazienkami i aneksami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Dom działa na zasadzie hostelu, w którym fundacja bezpłatnie udostępnia w pełni wyposażone 2-4 osobowe pokoje z aneksami kuchennymi, łazienkami i świetlicami.

Aneta Żochowska, dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej: - Widząc zapotrzebowanie, sukcesywnie powiększamy naszą bazę noclegową. Już dzisiaj jest to 1300 miejsc w domach na terenie całej Polski i przygotowujemy kolejne. Domy Uchodźcy działają na zasadzie hostelu. Udostępniamy wieloosobowe pokoje ze wspólną przestrzenią kuchenną, łazienkami i świetlicami. W domach uchodźcy przebywają nieodpłatnie i długość pobytu jest nielimitowana. Naszymi gośćmi są przede wszystkim kobiety z dziećmi. Mężczyźni zamieszkują u nas w szczególnych, dopuszczalnych przypadkach. Wśród osób, którym udzielamy schronienia jest około 150 osób z niepełnosprawnościami. Są to dzieci ze spektrum autyzmu, osoby głuche, na wózkach i inni w każdej kwalifikacji grup inwalidzkich. Osoby te napływają do nas bezpośrednio z Ukrainy oraz są kierowane przez punkty recepcyjne, a także inne organizacje z całej Polski do nas, ponieważ brakuje miejsc dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami. Ze swojej strony wspomagamy osoby szczególnie potrzebujące również w zakresie rehabilitacji, sprzętu medycznego i specjalistycznego. Bieżące działania fundacji koncentrujemy przede wszystkim na wsparciu naszych mieszkańców w szeroko pojętej adaptacji. Przy współpracy z innymi organizacjami i wolontariuszami zapewniamy im szereg nieodpłatnych programów adaptacyjnych takich jak; kursy języka polskiego, kwalifikowane szkolenia zawodowe, animacje dla najmłodszych oraz niezbędną opiekę psychologiczną. Wspieramy i nadzorujemy w procedowaniu formalności dotyczących legalizacji pobytu, świadczeń, dostępu do edukacji i innyc”.

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%