Zamknij

W Wiśniewie na ludowo - XV przegląd kapel

20:33, 08.08.2021 Aktualizacja: 20:43, 08.08.2021
Skomentuj

Za nami XV Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych „Pod Siedlcami w Wiśniewie”. Organizatorami wydarzenia byli Wójt Gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk oraz Paweł Ksionek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Wydarzenie odbyło się na skwerze 600-lecia w Wiśniewie. Otwarcie festiwalu nastąpiło o godzinie 15:00. Jako pierwsi na scenie zaprezenowali się „Wiśniewiacy", Zespół Ludowy imienia Zbigniewa Myrchy. Od 15:30 do 18:00 można było obejrzeć konkursowe występy kapel i solistów. Komisja konkursowa w składzie: Bożena Wojciuk, Stanisław Wróblewski, Marek Somla i Wojciech Ciekot miała nie lada zadanie. Warto zwrócić uwagę na występ Kazimierza Domańskiego, który od 2021 roku regularnie występuje na festiwalu. W tym roku skończył 87 lat i nadal dzieli się talentem muzycznym ze słuchaczami. Swój repertuar mogły zaprezentować także kapele. Tę część rozpoczął występ zespołu Sójki. Jego lider, Tadeusz Sójka występował wcześniej również jako solista. Tym razem pojawił się na scenie z synami: Rafałem i Maciejem. W tym składzie wystąpili po raz pierwszy. Wykonali: „Krakowiak od Warszawy”, „Polka Wojcieszko”, „Oberek aż do rana” i „Polka po zagonach”. Po nich na scenie rozgościli się Mazowszaki - kapela, która na wiśniewskiej scenie występowała kilkukrotnie. Tworzą ją: Zygmunt Parzyszek, Tadeusz Wiącek i Daniel Wiącek. Kapela wykonała dwa oberki. Warto podkreślić, że ten zespół zajął pierwsze miejsce na tegorocznym przeglądzie kapel w Maciejowicach. Zespół występuje zarówno na przeglądach, jak i na festynach czy dożynkach. Później widownia miała okazję oglądać Kapelę Wiśniewską. Po nich pojawiła się Kapela Ludowa z Łukowa w składzie: Tadeusz Niewęgłowski, Stanisław Zarzecki, Tadeusz Matysiak i Jacek Zabielski. Kapela wykonała oberek podlaski, polkę kawalerkę, oberek kujawski oraz polkę autorstwa jednego z członków zespołu. Kapela od wielu lat z powodzeniem występuje na festynach ludowych. Jej kierownikiem jest Tadeusz Niewęgłowski. Ponadto wystąpili: kapela Jana kani z Lipnik, Wieśki i Cześki, Szwagry Band, Duet Tomka i Ryśka, oraz kapele: Venus, Janka Muzykanta, Ludowa ze wsi Kacprówek oraz Zespołu i Tańca Pasieka.  Wielu występującym zespołom udało się porwać do tańca niektórych widzów.

W kolejnej części programu przewidziany był koncert Kapeli Warszawskiej im. Staśka Wielanka. Zespół wykonał takie piosenki jak „Bal na gnojnej", „To ostatnia niedziela" oraz „U cioci na imieninach". Festiwal zakończyło wspólne wykonanie polki wiśniewskiej. Na dzieci oczekiwały animacje z grupą Animekbus, a ponadto: stoiska handlowe, wata cukrowa, popcorn, grill. Dorośli mogli skosztować specjałów przygotowanych w ogródku piwnym. Do dyspozycji było również stanowisko KRUS.

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%