Zamknij

Ludowy obraz kobiety inspiruje

08:30, 01.05.2021 Ł.W.
Skomentuj

Wiele jest w naszym regionie spotkań z autorami książek. Przyciągają one różnych zainteresowanych głównie z powodu żywego porozmawiania z autorem, którego dany czytelnik uwielbia, lubi lub ceni. Jest to także okazja do zdobycia informacji, o których nie przeczyta się w prasie czy intrenecie.

To też szansa na poznanie historii czy motywów powstania książki. To w końcu możliwość, by zadać autorowi l lub zainspirować się treścią, tematem, motywem czy osobą. Zazwyczaj na miłych wspomnieniach i wpisie z dedykacją i autografem w książce się kończy. Czasem jest jednak tak, że spotkanie autorskie staje się inspiracją do powstania nowego tekstu – na przykład poetyckiego.

Tak stało się po otwartym spotkaniu autorskim z prof. uczelni dr hab. Beatą Walęciuk-Dejneką – pracownikiem badawczo-dydaktycznym Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa oraz kierownikiem Ośrodka Języka Polskiego i Kultury Polskiej Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach, a obecnie dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych siedleckiej uczelni. Odbyło się ono ponad rok temu, 28 stycznia 2020 r. w Łosickim Domu Kultury. Spotkanie zorganizowali: Łosicki Dom Kultury – Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Łosicach, Ośrodek Kultury Regionalnej i Studiów nad Kobiecością Instytutu Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. F. Karpińskiego. Stowarzyszenie przy współpracy Społecznej Biblioteki Jana Amosa Komeńskiego IKRiBL oraz Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UPH. Podczas spotkania miała miejsce promocja książki dr hab. Beaty Walęciuk-Dejneki pt. Ludowy obraz kobiety – perspektywa inności. Folklor i literatura. Książka ta w znaczący sposób wpłynęła na działalność Ośrodka Kultury Regionalnej i Studiów nad Kobiecością IKRiBL. W ramach pracy ośrodka odbyły się sesje naukowe oraz imprezy kulturalne poświęcone kwestii kobiecości w literaturze i kulturze.

Promocja książki była połączona z dwoma krótkimi wykładami-prelekcjami. Jeden dotyczył obrazu kobiety w literaturze polskiej, szczególnie tej, która powstała z inspiracji folklorem, drugi – był prezentacją bożonarodzeniowych tradycji na Podlasiu, przede wszystkim tych działań, w których występowały kobiety, a głównie panny.

Krótko o książce
W polskiej refleksji humanistycznej, jak napisała autorka we wstępie do książki "Ludowy obraz kobiety – perspektywa inności. Folklor i literatura", znajdujemy szereg kompleksowych przedstawień wizji świata i człowieka konstruowanych na podstawie odczytań kultury tradycyjnej. W tej przebogatej tradycji, zdaniem badaczki, brakuje obrazu kobiecej inności (odmienności). Podjęła się więc ona niebagatelnego przedsięwzięcia, tj. interdyscyplinarnego rozszyfrowania i przedstawienia tego wizerunku na gruncie polskiego, słowiańskiego folkloru tradycyjnego oraz jego literackich realizacji. W swoich dociekaniach wykorzystała materiał folklorystyczny zawarty głównie w Dziełach wszystkich Oskara Kolberga oraz innych monografiach, kolekcjonujących teksty XIX wieku i początku XX wieku z różnych terenów. Oprócz tego analizie poddała utwory literackie, które były inspirowane folklorem, szczególną uwagę poświęcając bohaterom Starej baśni Kraszewskiego czy Chłopów Reymonta oraz wybranym dziełom polskich romantyków.

Osobą, dla której w szczególny sposób było inspirujące spotkanie autorskie z prof. Dejneką, jest Helena Młynarz, lokalna poetka z powiatu siedleckiego (ur. 1951 r.). Wydała ona do tej pory 7 tomików poetyckich: "Pani Hela", "Z przyrodą w tle", "Złudne nadzieje", "Wiersze różne", "Pod wiatr", "Taka jestem" oraz "A ja kocham". Pasję do tworzenia poezji odkryła dopiero na emeryturze. Jako emerytka ujawniły się inne jej talenty:  robienie kwiatów z bibuły, szycie strojów ludowych. Ona też w 2014 r. założyła Zespół Ludowy „Krzymoszowianki”, którego była przez wiele lat kierownikiem. Przywiązaniem, pasją do folkloru odznaczała się od dawna, erupcja tej miłości do kultury ludowej nastąpiła w ostatnim czasie. Pani Młynarz była bardzo ciekawa jak, według badań naukowych, postrzegany był ludowy obraz kobiety w polskim folklorze. – Wyszłam wtedy ze spotkania bardzo zadowolona. Nie było zbyt wiele osób, nie więcej niż z 30-35. Nie każdego musi przecież internować ludowy obraz kobiety. Ale sama promocja książki i jej tematyka bardzo zainspirowały mnie do napisania kilku wierszy: „Wigilia” – jest w nim dużo opisanej tradycji i ludowości Podlasia, „Chleb”, „Kobieta ludowa” oraz „Wiejskie kobiety” – informuje Helena Młynarz.

Przez jej teksty przemawia prostota, tęsknota za dawnymi tradycjami i obyczajami. Los kobiety to niełatwy żywot, pełen wyrzeczeń, ciężkiej pracy, troski, przekraczania swoich granic oraz walki o jak najlepsze życie dla swojej rodziny, której jest matką. W wierszach Heleny Młynarz słychać potrzebę choćby niewielkiego powrotu do tradycji ludowej, przekazania jej nowemu pokoleniu. Utwory, które napisała powstały z inspiracji
spotkaniem autorskim z prof. Dejneką, a ukażą się w ósmym tomiku poetyckim Heleny Młynarz planowanym do wydania w 2021 r.

(Ł.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%