Zamknij

Retro piłkarska podróż do przeszłości

14:12, 19.09.2023 mat.pras./Oprac. PM Aktualizacja: 14:12, 19.09.2023
Skomentuj

15 września 2023 r. w Muzeum Regionalnym w Siedlcach miało miejsce spotkanie, które można określić retro piłkarską podróżą do przeszłości.

Na zaproszenie wicedyrektora Krzysztofa Chaberskiego do siedleckiego muzeum zawitali Piotr Marciniak i Wojciech Cianciara - przedstawiciele Stowarzyszenia Retro Ligi - ligi niezwykłych dżentelmenów.

Podczas spotkania prelegenci wyjaśnili, czym jest i jak działa Retro Liga.

Jest ona stowarzyszeniem o charakterze sportowo-historycznym, obejmującym zespoły piłkarskie odtwarzające dawne polskie kluby sportowe działające w II RP i nieistniejące po 1939r. Obecnie w jej rozgrywkach występuje 8 drużyn m.in. Lechia Lwów z Dzierżoniowa, WKS 10. Pułk Piechoty z Łowicza, WKS 37. Pułk Piechoty z Kutna, TS Victoria Sosnowiec. W każdym sezonie rozgrywanych jest 7 spotkań. Mecze odbywają są jak przed II wojną światową przy akompaniamencie orkiestry dętej. Zawodnicy występują w retro strojach i według obowiązujących wówczas przepisów.

Przybyłym gościom podobała się barwna narracja Piotra Marciniaka. Przeniósł on wszystkich w ciekawy świat polskiego futbolu międzywojennego. Można było poznać wiele intersujących faktów m.in. za przewinienia nie przyznawano żółtych ani czerwonych kartek, numery na koszulkach pojawiły się dopiero w 1938 r. podczas meczu Irlandia-Polska. Spotkania były prowadzone przez 5 arbitrów. Sporym zaskoczeniem była informacja, że piłkarze w międzywojniu za grę w piłkę nie otrzymywali wynagrodzenia.

Wydarzenie było również ciekawym doświadczeniem. Zaprezentowano retro stroje piłkarskie, które każdy mógł wziąć do ręki i porównać z tymi, w których obecnie grają piłkarze. Pod koniec spotkania rozstrzygnięto konkurs, w którym do wygrania był upominek od Retro Ligi.

Zapraszamy do Muzeum Regionalnego w Siedlcach na wystawę „Piłka nożna i jej siedlecka historia” będzie ona czynna już tylko do 24 września (niedziela) 2023 r. Ekspozycja powstała dzięki współpracy siedleckiego muzeum z Miejskim Klubem Piłkarskim Pogoń Siedlce.

 

mat. i fot.: Muzeum Regionalne

(mat.pras./Oprac. PM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%