Siedleckie Centrum Zdrowia Psychicznego oferuje pacjentom coraz więcej możliwości.
30 marca w sali konferencyjnej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej przy ul. Kilińskiego 29 w Siedlcach odbyło się spotkanie dotyczące przedstawienia działalności Siedleckiego Centrum Zdrowia Psychicznego i wypracowania ścieżki współpracy pomiędzy SCZP a Ośrodkami Pomocy Społecznej.
Wydarzenie rozpoczęto od przywitania gości przez dyrektor SPZOZ mgr Małgorzatę Medak oraz z-cę dyrektora ds. Lecznictwa dr n.med Agnieszkę Gąsowską-Bodnar.
Następnie uczestnicy mieli okazję wysłuchać dwóch prelekcji. Lekarz Dorota Sznajder-Borkowska (specjalista psychiatrii, kierownik SCZP) podsumowała dotychczasową działalność Siedleckiego Centrum Zdrowia Psychicznego.
Siedleckie Centrum Zdrowia Psychicznego funkcjonuje od 1 października 2022 roku. Początkowo obszarem działania SCZP było miasto Siedlce i powiat siedlecki. Od stycznia br. obszar działania został poszerzony o powiat łosicki i sokołowski. SCZP jest nową strukturą utworzoną przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Zapewnia osobom z zaburzeniami psychicznymi kompleksową, skoordynowaną i wielostronną opiekę zdrowotną, która jest niezbędna do prawidłowej egzystencji w środowisku społecznym.
Obecnie w Siedleckim Centrum Zdrowia Psychicznego istnieją dwa Oddziały:
Oddział Psychiatryczny Całodobowy - świadczy usługi w zakresie leczenia chorób psychicznych (tj. schizofrenia, zaburzenia schizotypowe, choroby efektywne), organicznych zaburzeń psychicznych, zaburzeń nerwicowych, zaburzeń osobowości i zachowania.
Oddział Dzienny Psychiatryczny - jest miejscem dającym możliwość skorzystania z zintegrowanych form terapii psychiatrycznej pacjentom powyżej 18 roku życia, które nie wymagają hospitalizacji w oddziałach całodobowych.
Pacjenci poszukujący pomocy psychiatryczno-psychologicznej mogą zgłaszać się do Punktu Zgłoszeniowo - Koordynacyjnego. Jest on czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -18.00.
Nowością związaną z opieką psychiatryczną jest nowy zawód - asystent zdrowienia. Może nim zostać osoba, która sama doświadczyła kryzysu psychicznego i przeszła odpowiednie, specjalistyczne szkolenie.
Warto także wspomnieć o istniejącym Klubie Pacjenta. Jest to miejsce, w którym pacjenci mogą poczuć się swobodnie, a także skorzystać z zajęć terapeutycznych.
Od początku bieżącego roku SCZP nawiązało współpracę w zakresie świadczeń psychiatrycznych z dwoma podmiotami: NZOZ "Vena" (Przychodnia w Mordach i Sarnakach) oraz Przychodnia "Ezra" w Siedlcach.
Centrum zajmuje się osobami dorosłymi, powyżej 18 rok życia, w zakresie zdrowia psychicznego z wyłączeniem dzieci i młodzieży oraz z wyłączeniem leczenia uzależnień.
Od początku istnienia SCZP do placówki zgłosiło się już 2260 pacjentów. Udzielono na ich rzecz łącznie 8207 świadczeń z zakresu konsultacji, leczenia czy hospitalizacji.
Lekarz Marek Dąbrowski (specjalista psychiatrii/seksuologii, kierownik Oddziału Dziennego Psychiatrycznego) zapoznał gości zaproszonych na spotkanie z zasadami udzielania świadczeń w Oddziale Dziennym Psychiatrycznym.
Do Oddziału Dziennego Psychiatrycznego pacjenci przyjmowani są na podstawie skierowania od lekarza, leczący się z powodu zaburzeń psychotycznych, zaburzeń nastroju, zaburzeń osobowości, zaburzeń na podłożu organicznym, zaburzeń z kręgu nerwic i związanych ze stresem.
Zadaniem Oddziału jest osiągnięcie poprawy funkcjonowania pacjentów i ich samopoczucia na każdym etapie choroby poprzez szeroko pojętą rehabilitację psychiatryczną: farmakologię, formy psychoterapii czy terapii zajęciowej. Pacjentami zajmuje się wykwalifikowany zespół diagnostyczno-terapeutyczny.
W ramach pobytu Oddział oferuje pacjentom: terapię indywidualną i grupową, psychoedukację, filmoterapię, muzykoterapię, gimnastykę, zajęcia kulinarne i wiele innych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz