Zamknij
REKLAMA

Pierszeństwo nie oznacza nieśmiertelność

13.13, 18.01.2023 mat.pras.KMP Aktualizacja: 13.29, 18.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Siedleccy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego aktywnie działają w ramach ogólnopolskiej akcji polskiej policji „NURD”, w której ochroną objęte są miejsca szczególnie niebezpieczne dla pieszych — przejścia przez ruchliwe jezdnie lub inne miejsca, gdzie wcześniej dochodziło do potrąceń.

„NURD”, czyli Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego, to akcja policyjna mająca na celu ograniczenie niebezpiecznych zdarzeń na drogach i poprawę świadomości kierowców, pieszych i rowerzystów w zakresie zasad bezpiecznego poruszania się.

Akcja ma na celu przypomnieć, że nadane pierwszeństwo nie jest bezwarunkowe!

Nie zwalnia ono pieszych przed upewnieniem się, czy nie nadjeżdża pojazd i czy mogą bezpiecznie przejść na druga stronę jezdni. Zatrzymanie pieszego trwa ułamek sekundy. Kierowca samochodu musi zobaczyć przede wszystkim pieszego, co często jest utrudnione, szczególnie po zmroku z uwagi na ciemne niekontrastujące z otoczeniem ubranie osoby, opady deszczu lub śniegu i oślepiające światła pojazdów jadących z naprzeciwka. Następnie kierowca musi mieć możliwość zareagowania, do tego dochodzi jeszcze czas hamowania pojazdu. To wszystko trwa znacznie dłużej niż zatrzymanie się pieszego.

Pieszy widzi nadjeżdżający pojazd lub jego światła, kierowcy szczególnie po zmroku nie mają możliwości zauważenia pieszych z dużej odległości.

Zachowajmy szczególną ostrożność zarówno ze strony kierującego, jak i pieszego uczestnika ruchu. Czy zaopatrzenie się w dodatkowe odblaski czy kamizelki ma większą wartość niż cena życia?

źródło: KMP

(mat.pras.KMP)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

AdamAdam

1 0

Żenujący błąd w tytule. Pierszeństwo???
PierWszeństwo! 18:34, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%