Samorząd Mazowsza wraz z mazowiecką policją prowadzą akcję oznaczania niebezpiecznych kąpielisk tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku na listę niestrzeżonych akwenów trafiły kolejne cztery. Tym samym na mapie regionu jest w tej chwili aż 125 takich miejsc, a 17 z nich zlokalizowanych jest w subregionie siedleckim.
Współdziałanie przynosi dobre efekty, co potwierdzają dane. W 2021 r. na terenie Mazowsza doszło do 38 utonięć, w tym 2 na terenie subregionu siedleckiego. Dla porównania w 2020 r. w naszym regionie utonęło 58 osób, a w subregionie siedleckim 5.
Janina Ewa Orzełowska członkini zarządu województwa mazowieckiego zwraca uwagę na najczęstsze przyczyny utonięć.
- Korzystając z uroków lata i pięknej, słonecznej pogody często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. A to właśnie brawura, lekkomyślność czy kąpiele po spożyciu alkoholu mogą doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków. Często też przeceniamy swoje umiejętności pływackie i bez względu na zakazy wiele osób zamiast strzeżonych kąpielisk, wybiera dzikie plaże, gdzie nie ma ratowników, a dno zbiornika jest jedną wielką zagadką. Pamiętajmy, nie warto ryzykować swojego zdrowia i życia dla chwili przyjemności i wybierajmy bezpieczne miejsca - mówi Orzełowska.
Od 2009 r. samorząd województwa mazowieckiego we współpracy z Wojewódzką Komendą Policji w Radomiu oraz Komendą Stołeczną Policji w Warszawie prowadzą akcję prewencyjną polegającą na oznaczaniu miejsc niebezpiecznych tzw. czarnymi punktami wodnymi. Przed kąpielą w takich miejscach i jej zgubnymi skutkami ostrzegają charakterystyczne czarno-żółte tablice.
- Pod kątem nadzoru nad tymi obszarami oznaczonymi czarnymi punktami planujemy odpowiednią dyslokację służb. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach patrolują tereny kąpielisk, także tych nieoznaczonych. Dodatkowo w ramach prowadzonych akcji prewencyjnych np. "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" nasi profilaktycy zawsze przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą - zwraca uwagę mł. insp. Andrzej Dziewulski, komendant Miejskiej Policji w Siedlcach.
Nowe czarne punkty wodne
W tym roku na terenie Mazowsza pojawi się 5 nowych czarnych punktów wodnych. Staną one w:
Łącznie po aktualizacji na Mazowszu będzie 125 miejsc oznaczonych "czarnymi punktami wodnymi". Najwięcej niebezpiecznych miejsc jest w subregionie ostrołęckim (25 czarnych punktów) i w Warszawie (22 czarne punkty). Następne w kolejności są subregiony: ciechanowski (21 czarnych punktów), radomski (17 czarnych punktów), siedlecki (17 czarnych punktów), żyrardowski (8 czarnych punktów), warszawski zachodni (8 czarnych punktów), płocki (5 czarnych punktów) i warszawski wschodni (2 czarne punkty).
Oznaczenie akwenu czarnym punktem jest tożsame z zakazem kąpieli. W subregionie siedleckim jest 17 takich miejsc:
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz