Zamknij

E-słownik jest już w sieci

12:31, 02.05.2021 RED Aktualizacja: 12:32, 02.05.2021
Skomentuj

Instytut Historii UPH w Siedlcach zaprezentował elektroniczną wersję znanej i lubianej serii „Słownik biograficzny Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza”.

E-SŁOWNIK daje możliwość łatwego dotarcia do opublikowanych biogramów każdemu użytkownikowi sieci, bez względu na miejsce zamieszkania. Twórcy mają nadzieję, że zwiększy to czytelniczy zasięg Słownika biograficznego Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza oraz jego oddziaływania.

Autorzy zapraszają wszystkich do korzystania z E-SŁOWNIKA, zaś placówki szkolne, domy kultury, biblioteki i urzędy administracji samorządowej i państwowej w regionie zachęcają do zamieszczania na swoich stronach internetowych odnośników do biogramów osób istotnych dla społeczności lokalnych, które reprezentują.

Zapraszają również do włączenia się w rozbudowę słownika i nadsyłanie propozycji kolejnych osób ważnych w dziejach regionu, dla których warto by było przygotować biogramy. Zachęcają również do osobistego przygotowywania biogramów wedle obowiązującego w Słowniku formatu.

W 2009 r. z inicjatywy i pod redakcją śp. profesora Arkadiusza Kołodziejczyka ukazał się tom I Słownika biograficznego Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza. Patronowały mu: Siedleckie Towarzystwo Naukowe i Instytut Historii Akademii Podlaskiej (obecnie Instytut Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach). 

Obie te placówki postanowiły, po zawarciu odpowiedniej umowy w 2018 r., kolejne tomy wydawać już samodzielnie. Redakcja wyłoniona przez ówczesny Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych kontynuuje zasady sformułowane przez prof. A. Kołodziejczyka we Wstępie tomu pierwszego, przede wszystkim jeśli chodzi o zakres terytorialny obejmujący „terytorium byłych województw bialskopodlaskiego i siedleckiego. 

Pozostawał jednak nadal rozczłonkowany administracyjnie w latach 1975-1998 powiat wołomiński, nie wiadomo było co robić z wyłonionym m.in. z południowej części powiatu garwolińskiego – powiatem ryckim. W tej sytuacji, na wniosek wielce zasłużonego regionalisty z Białej Podlaskiej, Grzegorza Michałowskiego przyjęto, że terytorialne ramy Słownika sięgać będą również tych powiatów. W ten sposób dopełniła się terytorialna formuła Wschodniego Mazowsza.

Słownik obejmuje zatem terytorialnie dzisiejsze powiaty: bialski, garwoliński, łosicki, łukowski, radzyński, siedlecki, sokołowski, miński, węgrowski i wołomiński”. Każdy tom ma strukturę alfabetyczną i jest wyposażony w wykaz skrótów oraz spis biogramów w dotychczas opublikowanych tomach z zaznaczeniem numeru tomu, w którym biogram ukazał się, a biogramy z bieżącego tomu są wytłuszczone. 

Wewnętrzny układ biogramów i zapis bibliografii wzorowany jest na Polskim Słowniku Biograficznym.
 

(RED)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%