Zamknij
REKLAMA

Robot neurochirurgiczny już pracuje

10:34, 08.04.2021 | RED
Skomentuj
REKLAMA

W Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. rozpoczęto program leczenia przerzutów nowotworowych do kręgosłupa przy wykorzystaniu asystora neurochirurgicznegoExcelsius GPS.

Znaczenie inwestycji podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
-– To kolejny ultranowoczesny sprzęt medyczny, który trafił do szpitala wojewódzkiego, dzięki wsparciu samorządu województwa. Inwestycje w służbę zdrowia to od lat jeden z naszych priorytetów. Co roku wydatki na zdrowie to kluczowy rozdział w budżecie województwa. Tylko w tym roku przeznaczymy na ten cel ponad 400 mln zł - podkreśla członek zarządu.

- Roboty neurochirurgiczne są wykorzystywane przez szpitale na całym świecie. Od lat w naszej placówce wdrażamy nowoczesne metody leczenia, stawiając na zaawansowane technologie medyczne, jednocześnie podnosząc kwalifikacje personelu. Cieszę się, że nasz szpital dołączył do grona światowych placówek, które posiadają robota Excelsius GPS - zaznaczył prezes zarządu szpitala Marcin Kulicki.  

Dzięki użyciu robota neurochirurg może planować i nawigować po kręgosłupie pacjenta w czasie rzeczywistym. W trakcie zabiegu zdjęcia RTG pobierane są i importowane do systemu robotycznego. Obrazy te wykorzystywane są do określania rozmiarów i rozmieszczenia śrub oraz do stworzenia planu chirurgicznego. W trakcie trwania zabiegu narzędzia chirurgiczne wyświetlane są stale na ekranie, tak aby personel mógł je monitorować. Ten wyświetlacz pozwala chirurgowi przeglądanie informacji zwrotnych.

- Pacjenci naszego szpitala mają coraz lepszy dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. Wykorzystanie małoinwazyjnych technik prowadzi do krótszego pobytu w szpitalu i szybszej drogi do powrotu do zdrowia - mówi neurochirurg prof. Paweł Nauman. Inwestycja została zrealizowana przy pomocy dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego, w wysokości  3 705 458,40 zł, środki własne to  75 621,60. Wartość inwestycji to 3 781 080,00 zł. 


 

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%