Zamknij
REKLAMA

Dla sołectw i sołtysów

14:59, 05.03.2021 | RED
Skomentuj
REKLAMA

Ważna informacja dla sołectw i sołtysów. Właśnie ruszył nabór do Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE. To okazja, aby zyskać środki z budżetu województwa na modernizację oświetlenia, rewitalizację skwerów, remont świetlic wiejskich czy rozwój twórczości folklorystycznej. 

Tylko w zeszłym roku z pomocy samorządu województwa skorzystało ponad 1000 sołectw. W tym roku w puli jest ponad 15 mln zł. Wnioski można składać do 26 marca br. Na realizację Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE władze regionu zarezerwowały 15,1 mln zł.

- W tym programie to mieszkańcy poszczególnych sołectw decydują o tym, co chcieliby w ramach tych środków zrobić. Takie zapotrzebowanie składają do samorządu lokalnego i to właśnie gmina występuje o dofinansowanie. Są to granty do 10 tys. zł, ale można je łączyć ze środkami gminy i z funduszu sołeckiego. Warto z tego wsparcia skorzystać, bo lista inwestycji, na które można uzyskać dofinansowanie jest długa. Poza tym jest to instrument, który aktywizuje i integruje mieszkańców – podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa.

Sołectwa będą mogły się starać, tak jak w ubiegłych latach, o wsparcie do 10 tys. zł na m.in. rewitalizację skwerów, instalację paneli fotowoltaicznych, remont obiektów sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, zakup wyposażenia do świetlic wiejskich i bibliotek, rozwój twórczości folklorystycznej czy rękodzieła ludowego. Nabór trwa do 26 marca br.

Liczba wspartych projektów będzie zależeć od wielkości gminy. W przypadku gmin, w których jest mniej niż 28 sołectw – będzie do maksymalnie 5 wniosków, ale tam gdzie sołectw jest więcej niż 60 – gminy będą mogły złożyć nawet 18 wniosków. Jak zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa, celem programu jest polepszenie warunków do życia i odpoczynku na terenach wiejskich. – Ten program aktywizuje wszystkich – i mieszkańców, i samorządy. Sprawia, że nasze wsparcie, powala na realizację świetnych pomysłów, ważnych dla mieszkańców.  To nie są duże środki, ale dzięki nim na Mazowszu powstają prawdziwe perełki – tereny rekreacyjne, turystyczne czy miejsca spotkań – dodaje Elżbieta Lanc.

W ramach poprzednich naborów udało się zrealizować prawie 2800 inwestycji. Wśród nich są m.in. zagospodarowanie terenu rekreacyjnego w miejscowości Pruszyn-Pieńki (gm. Siedlce), budowa siłowni zewnętrznej w miejscowości Grzybów (gm. Sarnaki), modernizacja oświetlenia ulicznego w miejscowości Zembrów (gm. Sabnie), zagospodarowanie placu zabaw przy świetlicy w miejscowości Skrzeszew (gm. Repki) czy remont świetlicy wiejskiej w miejscowości Zgrzebichy (gm. Stoczek).

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%