Zamknij
REKLAMA

Obowiązek odśnieżenia samochodu

14:52, 13.01.2021 | BC
Skomentuj
REKLAMA

Oczyszczenie szyb samochodu przed wyruszeniem w podróż to czynność absolutnie niezbędna. Pośpiech lub lenistwo mogą doprowadzić wyłącznie do wypadku, kiedy to nie zauważymy w porę przeszkody, innego pojazdu lub pieszego. 

Policjanci przypominają, że bardzo ważną czynnością przed wyruszeniem autem w podróż jest zapewnienie sobie dostatecznej widoczności. Zostawianie małego paska na czołowej szybie, przez który obserwujemy otoczenie, zdecydowanie nie jest pomysłem bezpiecznym. Powinniśmy odmrozić lub oczyścić wszystkie szyby, by zapewnić sobie maksimum widoczności. W przypadku gdy na samochodzie zalega warstwa śniegu, też musimy go usunąć. Ma to swoje bardzo praktyczne przyczyny – przylepiony śnieg zasłania reflektory oraz kierunkowskazy. Ponadto, przy pędzie wiatru, śnieg z samochodu ląduje na jezdni, gdzie może być niebezpieczny dla innych kierujących. Wszyscy zapominalscy lub leniwi, muszą liczyć się z możliwością otrzymania mandatu karnego w przypadku policyjnej kontroli. O tym, że jazda takim nieodśnieżonym samochodem jest wykroczeniem, mówi art. 66 Prawa o ruchu drogowym.

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Oznacza to, że odśnieżone powinny być także boczne lusterka. Tylko ich całkowite oczyszczenie z lodu i śniegu zapewni nam dostateczne pole widzenia, tak ważne w sytuacji np. zmiany pasa ruchu. Poza tymi czynnościami, które każdy kierowca powinien wykonać przed wyruszeniem w podróż, są też sprawy o które należy zadbać przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Zmiana opon wydaje się być jedną z najważniejszych z nich. Mieszanki, z których wykonane są zimowe opony, przygotowane są do tego, aby w niskich temperaturach zapewnić maksymalną przyczepność. Należy sprawdzić również ustawienie reflektorów ze względu na szybko zapadający zmrok. Stare pióra wycieraczek też mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji - rozmazując wodę i brud, utrudniają dostrzeżenie szczegółów na drodze.

(BC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA