Zamknij
REKLAMA

Na ulicach gminy Paprotnia pojawią się żołnierze

17:05, 17.02.2020 | KS
REKLAMA
Skomentuj

22 lutego, na terenie gminy Paprotnia, odbędzie się szkolenie mazowieckich Terytorialsów z 53 batalionu lekkiej piechoty z Siedlec.

Szkolenia poza rejonami wojskowymi są jednym z elementów programu szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, są również praktycznym wymiarem terytorialnego charakteru formacji, który z jednej strony zapewnia znajomość terenu, mieszkańców, lokalnych uwarunkowań, a z drugiej daje możliwość bezpośredniego i błyskawicznego wsparcia dla mieszkańców dotkniętych skutkami np. klęsk żywiołowych.

Tego typu szkolenie, 22 lutego, odbędzie się w gminie Paprotnia, która położona jest w Stałym Rejonie Odpowiedzialności 53 batalionu lekkiej piechoty 5 MBOT. Jedna kompania siedleckiego batalionu będzie realizowała szkolenie rotacyjne w rejonie sołectwa Trębice Dolne, Trębice Górne i Stare Trębice .

- W czasie szkolenia żołnierze będą doskonalić swoje umiejętności z zasad prowadzenia obserwacji, ochrony i izolacji terenu i obiektu – informuje ppor. Krzysztof Zembrzuski, dowódca 1. kompani lekkiej piechoty – podczas szkolenia w terenie nie będą wykorzystywane środki pozoracji pola walki – dodaje.

Szkolenie w rejonie odpowiedzialności będzie kontynuowane na Strzelnicy Garnizonowej, gdzie żołnierze będą doskonalić swoje umiejętności strzeleckie w nocy z wykorzystaniem celowników holograficznych, noktowizji i termowizji.

Szkoląca się w najbliższy weekend kompania, jest najstarszym pododdziałem siedleckiego batalionu. W październiku 2019 weszła w ostatni etap szkolenia żołnierzy OT, czyli w etap szkoleń zgrywających, który zakończy certyfikacja pododdziału. Jest to sprawdzian umiejętności zdobytych w toku trzyletniej służby.

- Certyfikacja naszych pododdziałów odbędzie się we wrześniu 2020 roku podczas szkolenia zintegrowanego, realizowanego w oparciu o Ośrodek Szkolenia Wojsk Lądowych w Wędrzynie – informuje ppor. Zembrzuski. Ocena poziomu wyszkolenia odbędzie się w formie zawodów użyteczno-bojowych sekcji, plutonów – dodaje.

Po uzyskaniu certyfikacji pododdział uzyska status „combat ready” czyli „gotowy do walki” i tym samym wejdzie w okres szkolenia zaawansowanego, który również potrwa 3 lata. Szkolenie w tym etapie przygotuje żołnierzy między innymi do realizacji sprofilowanych zadań taktycznych obejmujących cztery typy środowisk: ogólny, miejski, wodny oraz górski. W tym etapie duży nacisk będzie też położony na szkolenie kryzysowe, w tym współdziałanie z innymi służbami. Szkolenia zaawansowane mają odbywać się tak jak dotychczasowe - w systemie rotacyjnym.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

ormoormo

1 4

ORMOWCY 07:39, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AniomwyAniomwy

0 4

Mięso armatnie 09:13, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone