Zamknij

O życiu bez uzależnień w Siedlcach

09:27, 10.10.2019 KS Aktualizacja: 09:28, 10.10.2019
Skomentuj

W Siedlcach po raz siódmy ruszyła kampania „Widzę - rozmawiam - reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież”.

8 października organizatorzy kampanii (Centrum Kształcenia Ustawicznego, Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II, Komenda Miejska Policji w Siedlcach oraz IPA Region Siedlce) spotkali się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta z uczniami pięciu siedleckich szkół: Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Władysława Rawicza, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 6 im. Władysława Broniewskiego, Szkoły Podstawowej Nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Jana Pawła II, Szkoły Podstawowej Nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego. W pierwszym dniu zajęć uczestniczyło 327 osób.

Przede wszystkim bezpieczeństwo!

Z uczniami klas V- VIII prowadzący rozmawiali na temat bezpiecznego zachowania w świecie realnym i wirtualnym. Uczestnikom starano się uświadomić, że wirtualna przemoc rodzi całkiem realne konsekwencje- i te prawne (o których m.in. mówił asp. szt. Sławomir Stefaniak z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach), i te natury psychicznej i fizycznej- upokorzenie, poczucie osamotnienia, bezradności, wstydu, podejmowanie zachowań autodestrukcyjnych (o czym wspominała Monika Mikołajczyk reprezentująca SP 11 oraz IPA Region Siedlce).

Nie pozwalaj się obrażać w serwisach społecznościowych, ale też nie obrażaj innych; zwracaj uwagę na swoje polubienia w sieci, nie publikuj o innych informacji bez ich zgody; pamiętaj, że po opublikowaniu różnych materiałów tracisz nad nimi kontrolę; stosuj ustawienia prywatności; nie loguj się przez konta społecznościowe do innych aplikacji i usług. To tylko niektóre z informacji podawanych w czasie spotkania przez Monikę Mikołajczyk. Oczywiste rzeczy? Okazało się, że dla młodych ludzi nie zawsze! Poza tym pojawiły się treści dotyczące zagrożeń związanych z dopalaczami, budowania własnego wizerunku, różnych aspektów cyberprzemocy i fonoholizmu.

Uzupełnienia tej części spotkania o aspekty prawne podjął się asp. szt. Sławomir Stefaniak. Rozmowa dotyczyła sytuacji, z którymi młodzi ludzie najczęściej spotykają się w szkole czy grupie rówieśniczej- wpisów na portalach społecznościowych, różnych form przemocy (obrażania, kompromitowania, wykluczania, szantażowania).

W zajęciach prowadzących wspierali także przedstawiciele Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach: Edyta Biarda, Elżbieta Cała, Maria Lech oraz Piotr Kowalczuk.

O aktywnym życiu bez uzależnień

Bawcie się, uczcie, nie bójcie zadawać pytań w czasie spotkania, żyjcie bez uzależnień- apelował do uczniów otwierający kampanię Andrzej Sitnik. Prezydent przypomniał także o różnych rodzajach aktywności, w którą mogą angażować się młodzi ludzie, rozwijając swoje pasje i zainteresowania, decydując o tym jak będzie wyglądało ich miasto choćby poprzez udział w głosowaniu nad budżetem obywatelskim.

Uczniowie skorzystali z rady i chętnie zabierali głos w czasie spotkania, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami. Zajęcia z każdą z grup przebiegały nieco inaczej i stały się powodem do refleksji dorosłych uczestników. Nad podejmowanymi przez młodzież tematami warto się pochylić- mówią głośno o sprawach, które ich dotykają, niepokoją.

Patronat honorowy nad kampanią sprawuje Andrzej Sitnik- Prezydent Miasta Siedlce, patronat medialny objęło „Życie Siedleckie”.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%