Zamknij

Wspomnień czar, czyli PRL w Siedlcach

08:13, 03.04.2024 inf.pras. Aktualizacja: 08:22, 03.04.2024
Skomentuj

Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach zaprasza 5 kwietnia o godz. 18.00 na wernisaż nowej ekspozycji czasowej poświęconej czasom PRL-u w Siedlcach.

„Czy mnie jeszcze pamiętasz … PRL w Siedlcach” to wyjątkowa wystawa, której celem jest przywołanie atmosfery PRL-u w naszym mieście. Fotografie z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. wprowadzają w nastrój minionej epoki. Przenosimy się do znanych miejsc, które przez dziesiątki lat zmieniały się na naszych oczach: osiedla wznoszone w kolejnych etapach, szkoły, urzędy budowane na potrzeby stolicy województwa siedleckiego, zakłady Południowej i Północnej Dzielnicy Przemysłowej. Szara rzeczywistość różniła się od czasów współczesnych, co możemy zaobserwować patrząc chociażby na witryny sklepowe, czy też samochody jeżdżące po ulicach. Można zobaczyć namiastkę wyposażenia mieszkania w bloku z wielkiej płyty, przypomnieć sobie sprzęty, jakich używaliśmy, nowinki techniczne z tamtych czasów, w tym pierwsze komputery oraz gry telewizyjne. W niezwykłą „podróż do przeszłości” przenoszą nas takie miejsca jak: przedszkole pełne zabawek, mieszkanie wypełnione przedmiotami codziennego użytku, czy urząd. Wyjątkową gratką jest sprzęt elektroniczny, pochodzący od końca lat pięćdziesiątych do końca lat osiemdziesiątych XX w., prezentowany w zaaranżowanym Zakładzie Usług Radiotechnicznych i Telewizyjnych, w skrócie ZURT. Integralną część ekspozycji stanowią ubiory z tego okresu, a także wiele przedmiotów związanych ze szkołą i edukacją, między innymi przybory i przygotowywane przez dzieci gazetki szkolne. Wystawę uzupełniają dokumenty, pieniądze, a także wyroby i inne przedmioty związane z nieistniejącymi już zakładami lub instytucjami, np. pamiątki po Milicji Obywatelskiej. Prezentujemy kilkaset przedmiotów wyprodukowanych i użytkowanych w okresie PRL-u, w tym motorower Romet Komar oraz kolarzówka UNIVERSAL. Na zewnątrz można zobaczyć Polskiego Fiata 126p, popularnie zwanego „maluchem”. Wyjątkowość wystawy podkreślają wyroby Cepelii oraz artystyczne szkła użytkowe zaprojektowane przez artystów plastyków znanych na całym świecie, między innymi Zbigniewa Horbowego, Czesława Zubera oraz Eryki i Jana Drostów.

Prezentowane przedmioty pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz z prywatnych kolekcji.

Wystawa będzie czynna do 16 marca 2025 r. 

(inf.pras.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%