Zamknij

Zdjęcia zza kulis trafiły na ścianę

14:50, 15.09.2023 PM
Skomentuj

13 września w Galerii Teatralnej Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbył się wernisaż wystawy fotografii Klaudii Karpińskiej pt. „Teatr od kulis”.

Zaprezentowane na ścianie galerii fotografie, to wyselekcjonowany przez autorkę wyrywek ujęć, które udało jej się uchwycić podczas prób i pracy na deskach teatralnych. Fotografie ukazują nie tylko życie zza kulis teatru, ale oddają emocje, uczucia i funkcjonowanie za zamkniętymi drzwiami teatru.

- Cieszę się, że mamy takich zdolnych artystów, którzy tworzą na naszych deskach teatralnych, ale jak się okazuje nie tylko grają. Dziś widzimy ciężką pracę fotografa, który podglądając, stara się pokazać to, czego widz zazwyczaj nie dostrzega. Teatr zawsze jest miejscem tajemniczym. Dzięki tej wystawie możemy uchylić rąbka tej magii i pokazać coś więcej z życia teatru. Cieszy mnie także frekwencja podczas tego otwarcia wystawy - szczególnie, że jesteśmy otwarci na młodych twórców - mówił Artur Mydlak dyrektor CKiS.

Wśród zdjęć zaprezentowane zostały ujęcia wykonane podczas pracy w Teatrze Ed, ale nie tylko. Na ścianie galerii CKiS pojawiły się również kadry wykonane na deskach Teatru Narodowego w Warszawie.

- Nie mogłam znaleźć lepszego miejsca na wernisaż tej wystawy, zwłaszcza że większość prac pokazuje właśnie pracę w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, ale nie tylko. Oprócz tego, że są tu zdjęcia z Teatru Es, znaleźć można tu również ujęcia z Teatru Narodowego - mówiła autorka wystawy Klaudia Karpińska.

Co przedstawia wystawa fotografii?

Przede wszystkim to, czego widzowie nie są w stanie zobaczyć podczas spektaklu. Przygotowania do przedstawienia, prace techniczne, próby, nauka tekstu, a nawet związane z próbami zwyczaje czy przesądy, o których można było usłyszeć podczas wernisażu. Wystawa fotografii przedstawiających kulisy aktorów to również oddanie ich emocji, ich pracy i ukazanie ich wielkiego wkładu kulturalnego, który wcale do prostych nie należy.

- Swoimi pracami starałam się ukazać, że praca w teatrze wcale nie jest taka prosta i nieskomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Reportaż ma zachęcić do namysłu nad rolą teatru w obecnych czasach oraz do zagłębienia się we wspaniały świat sztuki. Mam nadzieję, że osoby, które obejrzą wystawę, postanowią wybrać się również na spektakl i spojrzą na pracę artystów innym okiem - mówiła autorka wystawy.

Wystawę można oglądać do 9 października w Galerii Teatralnej Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach.

(PM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%