Zamknij

Dni Kultury Żydowskiej w ŁOK

16:21, 16.11.2022 SK
Skomentuj

Wernisaż wystawy „Listy do Sali: życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy”, rozmowa z Esther Fuerster-Ashkenazi oraz spektakl „Sztetl Kraśnik” w wykonaniu Teatru Notoco Senior z Kraśnika, to wydarzenia, które odbyły się w Łukowskim Ośrodku Kultury w ramach Dni Kultury Żydowskiej. Wydarzenia zainaugurowały 6. Łukowską Moc Kultury. 

Wystawa „Listy do Sali: życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy” poświęcona jest historii Sali Garncarz - młodej Żydówki z Sosnowca. Listy, pocztówki, fotografie i inne dokumenty, które udało jej się zebrać i ocalić podczas pobytu w niemieckich obozach pracy w latach 1940-1945 są świadectwem dramatu, który dotknął tysiące więźniów zmuszanych do niewolniczej pracy. Wystawę można oglądać w Galerii PROwizorium ŁOK do 25 listopada 2022r.

W sali widowiskowej ŁOK odbyła się projekcja rozmowy online z Esther Fuerster-Ashkenazi, która dotyczyła współczesnych realiów życia w Izraelu, roli i statusie kobiety w izraelskim społeczeństwie oraz relacjach polsko-izraelskich i wielu innych kulturowych zagadnieniach.

Spektakl teatralny „Sztetl Kraśnik” w reżyserii Moniki Nitkiewicz-Mitrut, zakończył wydarzenia związane z Dniami Kultury Żydowskiej. W sztuce teatralnej wystąpiły: Zofia Drozd, Kazimiera Hałabis, Teresa Kawęcka, Grażyna Krawczyk, Barbara Lichwa, Stanisława Matysek, Barbara Pulikowska oraz Halina Sobczyk, reprezentujące zespół teatralny z Kraśnika Notoco Senior. „Sztetl Kraśnik” to wielowymiarowy spektakl o podróży do miejsc, których już nie ma, a jeżeli są, to nie wyglądają jak kiedyś. Jest on też współczesnym spojrzeniem na ludzi, którzy jeszcze kilkadziesiąt lat temu współtworzyli społeczność Kraśnika. W spektaklu wykorzystano fragmenty ksiażek „Hania, Rosa, Talila. Historie kraśnickich Żydówek” - Mariusza Bieńka; „Skarby” - Patrycji Dołowy oraz „Na krawędzi chaosu” - Krystyny Modrzewskiej.

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%