Zamknij

Noc Muzeów w Siedlcach - przeżyjmy to jeszcze raz!

22:06, 20.05.2022 Aktualizacja: 22:08, 20.05.2022
Skomentuj

W Siedlcach odbyła się kolejna edycja Nocy Muzeów.

Jest to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych. Polega ona na udostępnieniu muzeów, galerii, instytucji kultury i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych. Pierwsza tego typu impreza odbyła się w 1997 r. w Berlinie. Z powodu dużego zainteresowania zaczęto organizować podobne imprezy w innych miastach europejskich. Pierwszą Noc Muzeów w Polsce zorganizowano w 2003 r. w poznańskim Muzeum Narodowym. Od tego czasu z roku na rok coraz więcej instytucji włącza się i przygotowuje atrakcje dla odwiedzających.

Od 2009 r. Muzeum Regionalne w Siedlcach bierze w niej czynny udział przygotowując każdego roku wyjątkowe niespodzianki. W programie tegorocznej edycji imprezy znalazły się dwa warsztaty: „Piłeczki na gumce”, „Jadalne obrazy” oraz konkurs wiedzy o muzeum i prezentowanych wystawach. Dodatkową atrakcją programu było uczestnictwo w nim przebywających na terenie miasta Siedlce i powiatu gości z Ukrainy. Przygotowali oni kolejne dwa punkty w programie: degustację potraw i koncert muzyki ukraińskiej.

Tradycyjnie Noc Muzeów rozpoczęła się o godzinie 18 udostępnieniem wszystkich prezentowanych wystaw. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć trzy niedawno przygotowane wystawy czasowe: tkaninę Magdaleny Abakanowicz, historię żużla w Siedlcach oraz koszykówkę i jej siedleckie akcenty. Dużym zainteresowaniem cieszył się motocykl wyścigowy dwukrotnego mistrza świata Bartosza Zmarzlika znajdujący się na wystawie o żużlu.

Trzydzieści minut później w sali audiowizualnej rozpoczęły się warsztaty zabawkarskie. Dzieci bardzo licznie i chętnie uczestniczyli w nich. Każdy z uczestników wykonał własnoręczną zabawkę-piłeczkę, rodzaj dawnego jojo. W tym samym czasie przed budynkiem muzeum w namiocie odbywała się degustacja potraw kuchni ukraińskiej. Ten punkt programu również cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników. Każdy mógł skosztować barszczu ukraińskiego i pierogów z ziemniakami.

O godzinie 19 rozpoczął się konkurs wiedzy o muzeum i wystawach. Każdy uczestnik losował pytanie na które odpowiedź znajdował na poszczególnych wystawach. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane upominkami przygotowanymi specjalnie na tegoroczną imprezę. Im więcej prawidłowych odpowiedzi tym odpowiadający dostawał bardziej atrakcyjną nagrodę. Najbardziej wytrwali i zaangażowani zostali nagrodzeni wyjątkowymi upominkami w postaci gier planszowych: Miasteczko i limitowanej edycji Monopoly Mazowsze. O godzinie 20 uczestnicy mieli okazję posłuchać pięknego koncertu muzyki ukraińskiej. Koncertujący specjalnie na tę noc przygotowali wspólnie repertuar choć na co dzień nie tworzą zespołu. Wyjątkowo przejmujący był utwór wykonany przez skrzypaczkę. Muzyczne trio tworzyli: solistka, gitarzysta i skrzypaczka. Tegoroczną imprezę zakończył warsztat kulinarny „Jadalne obrazy” przygotowany przez Kulinarne Poddasze. Dzieci wraz z rodzicami z wielkim zapałem rozwijały swoje zdolności artystyczne poprzez zdobienie kolorową masą (niebiesko-żółtą) specjalnie przygotowanych podkładów piernikowych w formacie kartki A4. Każdy z nich stworzył własnoręczny jadalny obraz aspirujący do miana arcy-smacznego dzieła.

W tym roku w imprezie wzięło udział ponad 500 osób. Organizatorzy zapraszają za rok!

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%