Zamknij

Światło, którego nie ogarnie mrok. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Diecezjalnym

11:13, 15.11.2021 | SK
Skomentuj
REKLAMA

W Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach odbyła się konferencja prasowa poświęcona wystawie na temat Bożego Narodzenia „Światłość w ciemności świeci od wieków dawnych po dziś dzień".

Dyrektor Muzeum Diecezjalnego ksiądz Robert Mirończuk scharakteryzował wystawę: - Tytuł wystawy nawiązuje do Ewangelii świętego Jana. Światło jest naszą nadzieją. Nic nie jest w stanie go przykryć, zaciemnić. Mam nadzieję, że wystawa będzie właśnie takim miejscem pełnym nadziei. Wystawa jest pomyślana tak, aby jak najszerzej pokazać publiczności dzieła tych mistrzów z przeszłości, a także tych, którzy zajmują się obecnie malarstwem religijnym. Zgromadzone dzieła są wykonane w różnych technikach. Można będzie obejrzeć obrazy olejne, na drewnie, a także rzeźby czy rzemiosło artystyczne. Zbiory przyjadą do nas z całej Polski. Dwanaście instytucji użyczyło nam swoich zbiorów, a wśród nich: Muzea Narodowe w Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu, Zamek Królewski w Warszawie, Wawel, Muzea Archidiecezjalne z Krakowa i Warszawy oraz Muzeum UJ w Krakowie, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biblioteka Naukowa PAN w Krakowie, Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie, Zgromadzenie Braci Albertów w Krakowie oraz Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego z Ziębic. Jest to niebywała okazja, by w Siedlcach zobaczyć wybitne dzieła wspaniałych mistrzów, np. malarzy polskich, a wśród nich Wyspiańskiego, Mehoffera, a także Cypriana Kamila Norwida, którego dwusetną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Myślę, że niewielu z nas kojarzy Norwida z malarstwem, lecz przede wszystkim z piękną poezją, którą po sobie pozostawił. Wśród artystów współczesnych znajdą się artyści z ASP w Krakowie, Warszawie oraz z siedleckiego uniwersytetu, który będzie reprezentował profesor Tomasz Nowak. Doświadczenia lat ubiegłych wzbudziły tyle zaufania, że z wielką chęcią muzea wypożyczyły nam swoje zbiory. Myślę, że na to zaufanie zasłużyliśmy sobie przez lata.  Sale są już aranżowane przez odpowiednie osoby. Patronat nad wystawą sprawuje Prezydent Polski Andrzej Duda.

Boże Narodzenie to szeroki temat często poruszany przez artystów. Malarze mają do wyboru mnóstwo motywów: od momentu zwiastowania, poprzez nawiedzenie, poszukiwanie miejsca w gospodzie, narodzenie Chrystusa, adorację Dzieciątka, ucieczkę do Egiptu, aż po Ofiarowanie Pańskie. Wystawa będzie otwarta od 27 listopada do 31 marca 2022. 

26 listopada o 17.00 w MOK odbędzie się uroczysta gala otwarcia wystawy. 

Obecnie muzeum jest zamknięte dla zwiedzających. 

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%