Zamknij

Poznajcie Natalię Klem

19:13, 12.04.2021 SK Aktualizacja: 19:14, 12.04.2021
Skomentuj

Miejska Biblioteka Publiczna w Węgrowie może pochwalić się nową publikacją.

Został wydany kolejny tom serii „Węgrowianie”. Tym razem Zbigniew Markert pisze o Natalii Klem.

Chociaż nie urodziła się w samym Węgrowie to, pomijając czas nauki, całe jej życie było związane z tym miastem. A nie było ono łatwe: I wojna światowa, wojna 1920 r., kryzys lat 30. XX w., kampania wrześniowa i okupacja, potem okres stalinizmu i prześladowania żołnierzy podziemia, a także samotna opieka nad członkami rodziny (mąż przebywał w więzieniu za posiadanie broni i przeszłość w NSZ). Mimo to angażowała się bardzo w działalność społeczną. Od 1940 r. pracowała w sekretariacie wydziału zamiejscowego starostwa sokołowsko-węgrowskiego w Węgrowie jako tłumaczka i sekretarka w wydziale wyżywienia i rolnictwa. Dzięki swojej pracy mogła działać społecznie i pomagała wielu ludziom. Ostrzegała przed przyjazdem Gestapo, dostarczała informacji o agentach, załatwiała fałszywe dokumenty czy ułatwiała fałszowanie spisów rolnych, które zmniejszały dostawy zboża. Pomagała także ludności żydowskiej, za co odznaczona została medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
O wielu jej działaniach nie wiemy, ponieważ nie pozostawiła po sobie żadnych pamiętników czy relacji, również córkom niechętnie opowiadała o nich, trudno je już dziś opisać. Mimo wszystko autor podjął próbę odtworzenia jej losów. Opierał się przede wszystkim na dokumentach i nielicznie pozostałych pamiątkach rodzinnych. Publikacja zawiera także wiele zdjęć, które przybliżają bohaterkę czytelnikowi.
Jak pisze Z. Markert, losy Natalii były typowe dla tamtego pokolenia, ale jej postawa już nie, gdyż stanowiła przykład patriotyzmu i podporządkowania życia walce o wolną Polskę. Może nadeszła pora, by aby naprawić zaistniałe zaniedbanie i uhonorować Natalię Klem". Może nazwać ulicę jej imieniem? Albo przyznać jej tytuł „Zasłużony Obywatel Węgrowa”? Na pewno warto ją poznać i pamiętać o ewangeliczce, sanitariuszce, która opiekowała się rannymi żołnierzami września 1939 r., żołnierzu wywiadu Komendy Obwodu „Smoła” – Węgrów, kobiecie, która ryzykowała swoim życiem, by pomóc innym. Książkę można nabyć w siedzibie biblioteki.

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%